Netanyahu can, Biden et derdinde

Netanyahu can, Biden et derdinde

Netanyahu süreç uzadıkça daha da agresifleşiyor, Ben – Gveir ve Smotric’in tehditleri de gün geçtikçe artıyor çünkü. Dış dünyada ise İsrail karşıtı kamuoyu yükseliyor, Batı’nın iki yüzlü başkentleri halktan yükselen tepkiye cevap vermek zorunda kalıyorlar ve onlar da Netanyahu’ya yükleniyorlar. Büyük başarısızlıktan en çok korkan ise Biden. Trump bütün hukuki engelleme çabalarına rağmen güçlü geliyor ve Biden’ın önünde başarı hikayesi yok, nereden baksanız dökülüyor.

Filistin – İsrail savaşı 241 günü geride bıraktı. Binlerce ölü, binlerce kayıp, binlerce yaralı, binlerce harap olmuş hastane, okul, konuttan oluşan mekan var.

Bunlar karşılıklı olarak İsrail ve Filistin topraklarında değil elbette. Tamamına yakını Filistin’de. Yani bu nedenle yaşan sürece savaş değil, doğru olan ifade ile yaklaşmak lazım: İsrail’in saldırıları.

İsrail Başbakanı Netanyahu kana doymaz iki bakanı Ben – Gveir ve Smotrich ile beraber baronu kıskandıracak bir performans sergiliyorlar.

Bunun adı intikam değil, Hamas’a tepki de değil, bu düpedüz bir halkın taammüden yok edilme süreci.

Ancak bu süreci sadece ölümler ve yıkımlar ile nitelendirmek eksik olabilir. Evet İsrail hayat söndürüyor, her tarafı yerle bir ediyor ama bu Netanyahu’yu her sabah biraz daha köşeye sıkıştırıyor. 

Netanyahu süreç uzadıkça daha da agresifleşiyor, Ben – Gveir ve Smotric’in tehditleri de gün geçtikçe artıyor çünkü.

Dış dünyada ise İsrail karşıtı kamuoyu yükseliyor, Batı’nın iki yüzlü başkentleri halktan yükselen tepkiye cevap vermek zorunda kalıyorlar ve onlar da Netanyahu’ya yükleniyorlar.

Büyük başarısızlıktan en çok korkan ise Biden. Trump bütün hukuki engelleme çabalarına rağmen güçlü geliyor ve Biden’ın önünde başarı hikayesi yok, nereden baksanız dökülüyor.

Fakat Biden için şu anda en önemli uluslararası konu Filistin – İsrail savaşı ve Biden Kasım’dan önce buradan bir barış hikayesi çıkarmanın peşinde. Biden’ın önerdiği barış planı 3 aşamalı. Birinci aşama olarak 3 aşamanın uygulanması için geçici ateşkes olacağını düşünürsek 4 aşamalı diyebiliriz.

BIDEN KASIM’DAN ÖNCE BİR BARIŞ HİKAYESİ ÇIKARMA PEŞİNDE

Ukrayna tam bir felaket oldu kendisi ve Avrupa’da kimi isteyerek kimi zorla kendisine katılan dostları için. En sonunda Zelensky’ye “Rusya içlerinde ABD silahlarının sınırlı kullanımına izin vermek zorunda kaldı. Bu da başka bir kumarı beraberinde getirecek elbette ancak Biden’a kısa bir süre kazandıracaktır. 

Fakat Biden için şu anda en önemli uluslararası konu Filistin – İsrail savaşı ve Biden Kasım’dan önce buradan bir barış hikayesi çıkarmanın peşinde.

Biden’ın önerdiği barış planı 3 aşamalı. Birinci aşama olarak 3 aşamanın uygulanması için geçici ateşkes olacağını düşünürsek 4 aşamalı diyebiliriz. Bu aşamalar; 

  • Geçici ateşkes
  • Askerler de dahil esir takası
  • İsrail ordusunun Gazze’den çekilmesi
  • Gazze’nin imarı olarak özetlenebilir.

Hamas’ın sıcak baktığı bu plan İsrail içinde tartışma konusu olmuş durumda. Netanyahu bir yandan saldırıların devam etmesini istiyor ancak yapamadığını kendisi de anladı. Sonuçta günler geçtikçe kendisi de daha zor zamanlar yaşamaya başladı. Ancak ateşkes için kamuoyunu ikna edici bir formül bulsa bile bu sefer Ben – Gveir ve Smotrich karşısına dikiliyorlar ve tehdit ediyorlar kendisini: hükümetten çekiliriz!

Öyle olursa Netanyahu’yu bekleyen bir erken seçim, yolsuzluklar ile ilgili suçlamalar ve yargılamalar var ve kabus günleri bu kez paçayı hiç kurtaramayacağı şekilde başlayabilir kendisi için.

Diğer yandan sürecin uzaması da aleyhine olan durumu daha da ağırlaştırıyor. Biden ise alelacele Ortadoğu’dan ABD’dedki Yahdi Lobisini de mutlu edecek bir hikaye ithal etmek zorunda.

Bu nedenle kritik günlerdeyiz. Bakalım Biden mı yoksa Ben-Gveir – Smotrich ikilisi mi galip gelecek? Netanyahu suç ne olursa olsun siyaseten kaybetmiş sayılır, soru süreçten hafif yaralı mı, ağır yaralı mı yoksa ölü mü çıkacağı.

Musa Özuğurlu
Latest posts by Musa Özuğurlu (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir