Avrupa özüne dönerken

Avrupa özüne dönerken

İnsanlık bir kez daha zaman kaybetme sürecine girdi. Çoktan girmişti de bu sonuçlar ile birlikte kayıp hızlanacak. Eğer Avrupalı seçmen bundan sonraki kendi ülkelerindeki ilk yerel seçimlerde aynı hatayı yaparsa kendi sonunu hazırlama yolunda bir taş daha döşeyecek. Faşizmin yeniden “resmen” iktidar olması olasılığı hiç de uzak bir ihtimal değil. Geniş çaplı savaşların yaşanması da. 

Avrupa çapında 370 milyon seçmenin yaklaşık yarısı oy kullandı. Sağ mutlak zaferini ilan etti. 

Sonuçlar şaşırtıcı mı? Ukrayna süreci patlak verdiğinden bu yana gösterilen reflekse bakıldığında hayır. / Ekim sürecinde gösterilen reflekse bakıldığında ise az bile!

Kabus görmemiz için daha ne olması lazım? Almanya’da AfD oylarını yaklaşık %5 arttırdı, Fransa’da Marine Le Pen’in partisi şampiyonluğunu ilan etti.

Almanya’da Scholz, Fransa’da (Marine Le Pen’den sadece görünüşte ayrılan Macron) nal topladılar. Neyse ki en azından utanma duygusu devam ediyor bazı yerlerde. Macron Meclis’i feshetti ve erken seçime gidecek, Belçika’da ise başbakan istifa etti.

AfD Neo Nazi bir parti ve bunu saklamıyorlar. Başbakan Olaf Scholz’un Sosyal Demokratlar Partisi ise seçimi ikinci sırada tamamlayan AfD’nin ardından üçüncü sırada bitirdi.

Fransa’da durum daha da acı: Le Pen’in aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi yüzde 31’den fazla oy alarak açık ara farkla birinci oldu. Macron’un partisi Rönesans ise yarısı kadar oy alabildi.

Meloni de oylarını arttırdı ve İtalya’da birinci sıraya yerleşti.

İspanya’da da durum farklı değil. Ana muhalefetteki merkez sağ Halk Partisi seçimi ilk sırada tamamladı.

Avusturya’da da aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi ilk sırada yer aldı.

Türkiye’de pek tanınmış Geert Wilders’in Özgürlük Partisi ise Hollanda’da parlamentodaki sandalye sayısını 1’den 7’ye çıkardı.

ABD ve İngiltere kendi çıkarlarını düşünüyor ama bunun bir işlevi daha var: Ukrayna ve Filistin, göçmen sorunu gibi süreçler sertleştikçe daha fazla asker, daha fazla silah, daha fazla duvara sarılan basiretsiz Avrupalı yöneticilerin içindeki vizyonsuzluk ve canavar da ortaya çıkıyor.

AVRUPALI YÖNETİCİLERİN VİZYONSUZLUĞU ORTAYA ÇIKIYOR

Bu örneklere karşın solun da elbette bir oyu var ancak yeterli değil ve hali hazırdaki sonuçlar gelecek için yeterince endişelenmemiz için net işaretler taşıyor.

Avrupa’nın başı ABD ve İngiltere’nin kılavuzluğunda dertten kurtulamayacak. 

ABD ve İngiltere kendi çıkarlarını düşünüyor ama bunun bir işlevi daha var: Ukrayna ve Filistin, göçmen sorunu gibi süreçler sertleştikçe daha fazla asker, daha fazla silah, daha fazla duvara sarılan basiretsiz Avrupalı yöneticilerin içindeki vizyonsuzluk ve canavar da ortaya çıkıyor.

Sorunları barış, daha fazla demokrasi ve uluslararası ilişkilerde hakkaniyet üzerinden çözülmesi gerektiğini düşünenlerin sesi bastırılıyor ve anlaşılan o ki sağın anlattıkları oy verenleri daha çok cezbediyor.

İnsanlık bir kez daha zaman kaybetme sürecine girdi. Çoktan girmişti de bu sonuçlar ile birlikte kayıp hızlanacak.

Eğer Avrupalı seçmen bundan sonraki kendi ülkelerindeki ilk yerel seçimlerde aynı hatayı yaparsa kendi sonunu hazırlama yolunda bir taş daha döşeyecek. 

Faşizmin yeniden “resmen” iktidar olması olasılığı hiç de uzak bir ihtimal değil. Geniş çaplı savaşların yaşanması da.

Musa Özuğurlu
Latest posts by Musa Özuğurlu (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir