Dünyada faiz beklentileri ve Türkiye’de güven sorunu

Dünyada faiz beklentileri ve Türkiye’de güven sorunu

FED faiz indirimi için iki beklenti var. Biri Kasım 2024 ayında faiz indirimi geleceği, ikincisi bu yıl faiz indiriminin olmayacağı. Türkiye’nin ekonomi patronları ile yurtdışı kurum ve yayınları Türkiye’nin olumlu yönde ilerlediğini söylerken, uzmanların bir kısmı ve vatandaşlar karamsar olmakta da ısrar ediyorlar. Bence iki görüşte haklı.

Dünyada faiz beklentileri; Aralık 2023 ayında Powell birden güvercinleşmiş ve piyasa bu durumu haddinden fazla olumlu algılamıştı. Gerçi bu güvercin söylemler, ABD’yi ekonomik durgunluğun pençesinden kurtarmış olsa da, ABD enflasyonunu yeniden alevlendirdi. Bugün artık şahince olmasa da daha temkinli mesajlar veriliyor.

FED faiz indirimi için iki beklenti var. Biri Kasım 2024 ayında faiz indirimi geleceği, ikincisi bu yıl faiz indiriminin olmayacağı. Ama, FED in artık faiz artırmayacağı kesin gibi. Bu yüzden piyasa en kötüyü almış ya da satmış olabilir. 

ECB ve BoE nin ise Haziran ile faiz indirimine   gideceğine kesin gözüyle bakılıyor. Orta Doğu’daki jeopolitik risklerin yumuşaması da bu görüşü destekliyor.

Ben kısa vadede olumlu gelişmeleri takdir etmekle birlikte, Tek adam sistemi ve aynı tek adam olduğu müddetçe Türkiye’nin dikiş tutmayacağını, eninde sonunda bir şekilde çok daha kötü patlayacağını düşünüyorum.

TEK ADAM SİSTEMİ OLDUĞU MÜDDETÇE TÜRKİYE DİKİŞ TUTMAZ

Türkiye’de kafa karışıklığı var; Türkiye’nin ekonomi patronları ile yurtdışı kurum ve yayınları Türkiye’nin olumlu yönde ilerlediğini söylerken, uzmanların bir kısmı ve vatandaşlar karamsar olmakta da ısrar ediyorlar. Bence iki görüşte haklı. Kısa vadeli finansal göstergeler ekonomik dengelenmeye işaret ediyor. 5 yıllık CDS puanımız 293 puana gevşedi. 

Orta ve uzun vadede ise son yılların travmaları yüzünden başımıza neler gelebileceği korkusu yaşıyor ve karamsar kalmaya devam ediyoruz. Ben kısa vadede olumlu gelişmeleri takdir etmekle birlikte, Tek adam sistemi ve aynı tek adam olduğu müddetçe Türkiye’nin dikiş tutmayacağını, eninde sonunda bir şekilde çok daha kötü patlayacağını düşünüyorum. 

S&P, on bir yıl sonra Türkiye’nin kredi notunu yükseltti. Olumlu bir gelişme ama süpriz değil. Fitch kredi not artırımı sonrası S&P un da not artırımına gideceğini ben bile yazmıştım. Çok abartmamak gerektiğini düşünüyorum.

Enflasyon da zirveye az kaldı; Nisan ayı TÜİK enflasyon verileri açıklandı. Ben güvenilir bulmuyorum ama, resmi verilere göre ekonomik yol haritaları çiziliyor, yatırımlara karar veriliyorsa çok da burun kıvırmamak gerek. Nisan ayı enflasyonu %3,18 geldi. Yıllık enflasyon %69,80 seviyesine çıktı. 

Yıllık enflasyonda en yükseği Mayıs ayında göreceğiz. Mayıs 2023 enflasyonu %0,04 çıkıp yerine %3 ile %4 arasında bir rakam girecek. Haziran 2023 enflasyonu %3.92, Temmuz 2023 %9,49 ve Ağustos %9,09 gelmişti. Bu rakamların yerini %2 ile %3 arası rakamlar alacağından Haziran ayı ile birlikte enflasyonda göreceli olarak sert düşüşler göreceğiz. İktidar bunu “BAŞARI” gibi yansıtacaktır ama boş işler bunlar.

Yılbaşından bu yana enflasyon bileşik olarak %23 civarında arttı. Mayıs ayı enflasyonu %4, kalan aylar %2 bile gelse yıl sonu enflasyonu %42 civarında kalacaktır. Üç aylık mevduat faizi %56 desek güzel reel faiz demek. Gerçi mevduat stopajlarını artırdılar, bu durum ilk başta geri çekilme yaratsa da ben faize geçişlerin artacağını düşünüyorum.

Yabancılar Nisan ayı başından bu yana 843 milyon dolar, sadece ilgili hafta 603 milyon dolar tahvil alışı gerçekleştirmiş. Bu rakam bu yılın en yüksek rakamı. Hedef enflasyona inanıyorlar demek ki diye düşünüyorum.

BU YILIN EN YÜKSEK TAHVİL ALIŞI

26 Nisan MB ve BDDK verilerine göre;

Yabancılar Nisan ayı başından bu yana 843 milyon dolar, sadece ilgili hafta 603 milyon dolar tahvil alışı gerçekleştirmiş. Bu rakam bu yılın en yüksek rakamı. Hedef enflasyona inanıyorlar demek ki diye düşünüyorum.

İlgili hafta brüt rezervde yine azalma söz konusu. Ancak, swap hariç net rezervlerdeki iyileşme devam ediyor. Mart sonu eksi 65,5 milyar dolar olan rezerv eksi 48,5 milyar dolara kadar toparladı. 2000 yılından 2021 yılına kadar swap hariç net rezerv eksi değildi. Sonrasında eksi 40 milyar dolar seviyesine oturan rezerv Mart 2024 sonu dehşet verici şekilde eksi 65,5 milyar seviyesine düşmüştü. 

DTH hesaplarında çözülme devam ediyor. İlgili hafta vatandaş da 1,7 milyar dolar çözmüş. Bence artacaktır. Vatandaş yağmur gibi dövizini çözmeye başlayınca yavaş yavaş dövize dönme zamanı geliyor demektir.

Kredi artış hızı, sakin devam ediyor. KK harcamaları haftalık %1,8 artarken ticari krediler %1,6 artışla beni şaşırttı. Mevduat ve kredi faiz oranlarında zirveler tamamlandı sanki.

Dolar/TL;  Günlük bazda 32,43 üstüne çıkmadığı müddetçe  gevşeme, en azından yatay hareket devam edecektir. Haftayı 32,3365 altında kapatırsa 31,40 seviyesine kadar gevşeme sürebilir. Yabancı girişi devam eder, vatandaş da dövizini satmayı abartırsa, size komik gelebilir ama 27 lira ile 30 lira arası bir yere kadar gelip yılı 32 liradan kapatabilir.  32 lira civarında dalgalanıp yıl sonu 34 ile 37 lira arasında kapaması halen yüksek olasılık ama. 

Bist100; 10000 psikolojik direnci kırıldı, sırada 10500 teknik direnci var. Geçen hafta belirttiğim gibi beşli dalga var. Beşinci dalga yükselişi devam ediyor. Beşinci dalga hedefi 10500 ile 12500 puan arası bir yer olacaktır. 15000 puana kadar çıkabilir ama, çok zor bir olasılık. Bence Temmuz 2024 sonunda yükseliş tamamlanacaktır. 

Dolar endeksi; Tahmin ettiğim gibi 106,50 den sert gevşedi. Ben piyasaların FED in bu yıl faiz indirmeme olasılığını bile fiyatladığını düşünüyorum. Bu hafta 105 puanın üstüne çıkamazsa 103,80 puana kadar gevşer. 106,50 – 103,80 bandında oyalanacak gibi duruyor.

ABD (10 yıl) Tahvil; Önceki hafta tahvillere alış geldiğini, alışın kuvvetleneceğini yazmıştım. Sert alış geldi geçen hafta. İnişli çıkışlı olsa bile faizin %4,30 seviyesine kadar gevşeyeceğini düşünüyorum. 

Eur/Usd; Hafta başı 1,0820 üstüne kendini atabilirse 1,09 ve 1.0980 dirençleri var. Destek halen 1.0635.

Bitcoin; Yönüne karar verememiş görünüyor. 61850 doların altındaki kapanış alarm zilidir, aman göz ardı etmeyin. Önceki hafta 53,200 dolar görülebilir demiştim. 56600 dolardan döndü. 56250 dolar, 53185 dolar destekleri.

Altın/ons; 2330 dolar desteğinin altında kapadı. Bu hafta üstüne atamazsa gevşeme olasılığı artar. Bence gevşemesi mantıksız. Orta doğu jeopolitik riskler yumuşadı, FED bu yıl faiz indirmeye bilir tamam ama, Orta doğu bu. Ve FED in bu yıl faizi indirme olasılığı zaten %50 idi. Halen bu olasılık Kasım ayı için var. Dolar bazında %37.

Doğalgaz; Kaç haftadır  doğalgaza dikkat edin diye yazıyorum. 1,61 dolardan 2,21 dolara yükseldi.  1,94 üstünde bir hafta daha kalırsa 2,64 ve 3,63 dolar hedefte.

Murat Kartalkaya
Latest posts by Murat Kartalkaya (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir