Tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ifade verdi

Tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz ifade verdi

Antalya’daki teleferik kazasıyla ilgili soruşturmada tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Kocagöz’ün ifadesi ortaya çıktı. Mesut Kocagöz, “Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi. Ayrıca bilirkişi raporu da hatalı” dedi.

Antalya’daki teleferik kazasına ilişkin soruşturma kapsamında, kazanın yaşandığı Tünektepe Teleferik Tesisi’ni işleten ANET A.Ş. eski genel müdürü ve son seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz ile mevcut ANET Genel Müdür Vekili Ahmet Buğra Samsunlu, mekanik mühendisi Okan Erol, Megatower bakım şirketi sahibi Serdar Tezcan, bakım şirketinin bakım ve otomasyon amiri Serkan Yellice ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma’ suçlamasından tutuklandı.

Tutuklanan Kocagöz ifadesinde, belediye başkan adaylığı için 28 Kasım Aralık 2023’te ANET A.Ş.’deki görevinden ayrıldığını, genel müdürlüğü döneminde bakımların eksiksiz yapıldığını söyledi, bu döneme ait bakım belgelerini savcılığa sundu. İstifa ettikten sonra 2024 yılında yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlara ilişkin bir bilgisi olmadığını bildiren Kocagöz, hazırlanan ön bilirkişi raporunu da hatalı bularak, “Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi” dedi. Teleferik tesisinde son bakımların ise 19 Şubat-4 Mart 2024’te yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Mesut Kocagöz: “Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi”

ANET Genel Müdürü iken CHP’den Kepez Belediye Başkanı seçilen Mesut Kocagöz’ün ifadesi de ortaya çıktı. Kocagöz, ifadesinde genel müdürlüğü döneminde bakımların eksiksiz yapıldığını, buna ilişkin de ellerinde rapor olduğunu belirtti. İstifa ettikten sonraki son bakımlara ilişkin bir bilgisi olmadığını bildiren Kocagöz, ayrıca hazırlanan ön bilirkişi raporunun da hatalı olduğunu söyleyerek, öyle dedi: “28 Kasım 2023 tarihinde belediye başkanlığına aday adaylığına başvuru yapmak amacıyla ANET yönetim kurulu başkanlığından ve genel müdürlüğünden istifa ettim. 2017 yılı Ağustos ayı ANET A.Ş. yönetim kurulu başkanı ve genel müdür olarak 2018 yılı Kasım ayında söz konusu görevden ayrıldım. Belediye başkanlığına aday gösterilmeyince 2019 yılı Mayıs ayı içerisinde yeniden ANET A.Ş. genel müdür ve yönetim kurulu başkanı olarak atandım. Yaklaşık 6,5 yıl teleferikle ilgili hiçbir sıkıntı yaşamadık. Kazadan önce yapılan ağır bakım ve yıllık bakımlarla ilgili hiçbir bilgim bulunmamaktadır. Teleferik benden önceki genel müdür döneminde faaliyete alınmıştı. Benim herhangi bir sorumluluğum var ise benim haricimde sorumluluğa girecek 4 kişi daha bulunmaktadır. Tek sorumlu benmişim gibi gösterildi. Ön bilirkişi raporunda civatalarla ilgili hususlar yazmaktadır.

Tadilatların belgelerini sundu

Ayrıca bilirkişi raporunun da hatalı olduğunu söylemek isterim. Söz konusu teleferikle ilgili bakımlar ve civatalar, direklerin bakımı ve buna benzer tadilat onarımın yapıldığına dair bilgi ve belgeleri avukatım birazdan sunacaktır. Benim görev yaptığım süre zarfında rutin bakımlar ile ağır bakımların eksiksiz yapıldığı, ANET A.Ş. Yönetim Kuruluna Mega Tower isimli şirket tarafından sunulmaktadır. Raporlar düzenli olarak çift heyet tarafından kontrol edilmektedir, suçsuzum.”

Menderes Türel döneminde AK Parti’den ihraç edildi, CHP’ye geçti

31 Mart 2024 seçimlerinin ardından başkan seçilerek koltuğa oturan Mesut Kocagöz, 2004-2014 döneminde Adaalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) yönettiği Kepez Belediyesi’nde Başkan Yardımcılığı, 2014-2019 dönemindeyse yine AK Parti’den Kepez ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmıştı.

Sol Haber’den Yusuf Yavuz’un haberine göre, 2019’daki yerel seçimlere iki ay kala dönemin Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel tarafından “bir süreden beri parti disiplinine, siyasi ilke ve nezakete aykırı başka siyasi partiler ile görüşmeler yaptığı” iddiaları üzerine tüm görevlerinden alındığı duyurulan Kocagöz, AK Parti’den ihraç edilince CHP’ye geçti. Habere göre, 2019 yerel seçimlerinde CHP’den birinci sıradan meclis üyesi adayı yapılan Kocagöz, Muhittin Böcek’in belediye başkanlığını kazandığı seçimlerin ardından ANET’in başına getirildi.

Yerel seçimlerde teleferik vaadi

Yaklaşık beş yıl ANET’in genel müdürlüğünü yapan Kocagöz’ün yerel seçimlerde Kepez ilçesine de bir teleferik vaadinde bulunduğu ortaya çıktı. ‘Teleferik Kepez’ adındaki projenin tanıtım videosunda, “Teleferik projemizle hem gezi hem de ulaşım amaçlı panoramik bir yolculuk sunacağız. Antalya manzarasının büyüleyici görüntüsüyle Kepez’in değerine değer katacağız” denildi.

Antalya’daki teleferik kazasına ilişkin gözaltına alınan 12 şüpheli adliyeye sevk edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir