“Şişli’nin malları, Şişli halkınındır”

“Şişli’nin malları, Şişli halkınındır”

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, daha önce otoparkları ve outdoor’ları mafyanın elinden almıştı. Şimdi sıra Şişli Meslek Yüksek Okulu’na devredilen taşınmazları ilçeye geri kazandırmaya geldi…

 Şişli Belediyesi, başta Şişli Meslek Yüksek Okulu (ŞMYO) olmak üzere, çeşitli kurumlara ve kişilere karşı vermek zorunda bırakıldığı hukuki mücadeleye ilişkin bir basın bülteni paylaştı. Belediye Başkanı Keskin, yargı sürecinin yavaş işlediğini vurgulayarak, Belediye Meclisi’nden sulh yapma yetkisi aldığını söyledi, ancak bunun karşı tarafın isteklerini kabul etme anlamına asla gelmediğinin altını çizdi:

“Değeri 500 milyon doların üstünde olan Şişli Meslek Yüksek Okulu’na (ŞMYO) devredilen taşınmazları Şişli’ye geri kazandırma mücadelemize, ödün vermeden devam ediyoruz. Kamuoyuna en çok yansıyan, yargı nezdinde yıllardır süren, tek bir adım bile geri adım atmadığımız; ama zaman zaman kararlılığımızın tam aksi yönde hakkında manipülasyonlar yapılan, Şişli halkı adına verilen bir hak mücadelesidir bu”

 

“ŞMYO”NUN YARGI KARARLARINA SAYGI GÖSTERMESİ GEREKİR”

 Keskin, ŞMYO’ya devredilen taşınmazların geri alınması süreci hakkında, “ŞMYO’ya 2012 ve 2014 yıllarında dönemin belediye başkanları tarafından bedelsiz devredilen ve 1 TL sembolik bedelle lehine 30 yıl süreyle intifa hakkı tesis edilen, toplam 3 taşınmazın Şişli Belediyesi’ne devri hakkında 2017 yılında açılan davayla başlayan yargı süreci titizlikle takip ve devam ettirilmiş, tarafımızca 6 ayrı dava daha açılmıştır. ŞMYO’nun söz konusu taşınmazlara tasarruf etmesine dayanak olan Meclis kararları diğer bir Meclis kararıyla geri alınmış; hatta ŞMYO tarafından bu Meclis kararına karşı açılan davalarda reddedilip, kesinleşmiştir.  ŞMYO, yargı kararlarına saygı göstermesi ve kendilerine bedelsiz olarak intifa ve mülkiyet hakkı devredilmiş olan gayrimenkulleri Şişli Belediyesi’ne diğer bir ifade ile Şişli halkına iade etmesi gerekirken anayasal yükümlülüklerini yerine getirmemiştir” şeklinde bilgi verdi.

 

“GEÇ GELEN ADALET, ADALET DEĞİLDİR”

Anılan gayrimenkullerin Şişli halkının faydasına kullanımının ŞMYO tarafından engellemeye devam edildiğine de vurgu yapan Keskin, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu kapsamda kamu zararının artmasının önlenmesi için sözü edilen taşınmazların, Belediyemizin tasarrufuna ivedilikle iadesine yönelik açılan davalar, devam etmektedir. Ancak, yargı süreci son derece ağır bir şekilde ilerlemekte, her geçen gün Şişli halkının zararına olmaktadır. Son olarak ŞMYO avukatlarınca sulh görüşmesi teklif edilmiş, bu doğrultuda 31 Ekim 2023 tarihli Şişli Belediye Meclisi toplantısında, bana sulh görüşmesi yapma yetkisi verildi. Sulh görüşmesi, hukuki bir tabir olup, karşı tarafın isteklerini kabul etme anlamına asla gelmediği gibi, alınan yetki bir imza yetkisi de değildir. Yapılacak olası sulh görüşmesinin her detayı, hem Şişli Belediyesi Meclisi’ne hem de kamuoyuna tüm şeffaflığıyla açıklanacaktır. Şişli’nin peşkeş çekilen tüm mallarını geri alana kadar mücadelemiz bitmeyecek.”

 

Kamuya kazandırdıklarımız

  • İlçede yer alan 785 araçlık 5 otopark, daha önce mafyanın kontrolüne geçmişti. Bu otoparklar, emniyete de intikal eden birçok tehdit, gasp, çalışanlara fiziksel saldırı ve müdahaleye rağmen, yürütülen büyük bir mücadele ve açılan davalar sonucu belediyeye geri kazandırılarak işletmeye açıldı.
  • Yine Şişli Belediyesi’ne ait olan outdoor’lar mafyanın eline geçmişti. Otoparklarda olduğu gibi ciddi bir mücadele ile geri alındı ve belediyeye kazandırıldı.
  • 2019 öncesinde aylık 35.000 TL’ye kiraya verilen akaryakıt istasyonu, 25 Ağustos 2020 de sonuçlanan ihale ile 10 yıllık kira bedeli peşin alınmak suretiyle 30.500.000 TL + KDV bedelle kiraya verildi.
  • Teşvikiye Mahallesi’nde bulunan ve önceleri sadece site sakinlerinin kullanabildiği 2.213 m2 üzerine kurulu yeşil alanı ve basketbol sahası; Prof. Dr. Muzaffer Gürakar Parkı adı ile kamuya kazandırıldı.
  • Teşvikiye Mahallesi’nde atıl durumda bulunan arazi, komşuların talebi üzerine tenis kortu olarak yeniden düzenlerdi. 1.450 m2 alan üzerine inşa edilen tenis kortu, balon sistemi kullanılarak yapıldı.
  • 600 m2 kortun yanında bir kadın, bir erkek tuvaleti ve duş alanları bulunuyor. Spor yapan komşuların, dinlenebilmesi ve hoşça vakit geçirebilmesi amacı ile bir de kafe hizmet veriyor.
  • Kemerburgaz’daki atıl durumda olan asfalt fabrikası, teknoloji olarak yenilenerek yeniden faaliyete geçirildi ve kamuya geri kazandırıldı. Saatte 90 ton üretim kapasitesine sahip olan bu fabrika, hem Şişli’nin hem de bölgedeki diğer ilçelerin asfalt ihtiyacını karşılıyor.
  • Asfalt fabrikasının bünyesinde beton imalatı yapmak üzere Şişli Beton kuruldu. Kentsel dönüşümün bir parçası olan beton imalatında Şişli Beton olarak, komşuların kentsel dönüşüm projelerinde en hızlı ve en kaliteli hizmeti alabilmeleri için önemli bir adım atıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir