Özgür Özel’den Gülistan Doku mesajı

Özgür Özel’den Gülistan Doku mesajı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, dört yıl önce kaybolan Gülistan Doku’nun akıbetinin bir an önce aydınlatılması gerektiğini söyledi ve “Acılı ailesinin adalet talebi yerine getirilmelidir” dedi.

CHP lideri Özgür Özel, sosyal medya hesabından Tunceli’de 4 yıl önce kaybolan Gülistan Doku ile ilgili olarak bir mesaj paylaştı.

Özel, şu ifadeleri kullandı:

“Üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen Gülistan Doku’nun akıbetinin aydınlatılması yönünde tek bir umut ışığı yakılmadı. Gülistan Doku’nun akıbeti bir an önce aydınlatılmalı ve acılı ailesinin adalet talebi yerine getirilmelidir.”

GÜLİSTAN DOKU 4 YILDIR ORTADA YOK

Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Gülistan Doku’dan, 5 Ocak 2020’deN beri haber alınamadı. Doku, kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra kayıplara karıştı. Ailesi, 6 Ocak’ta kızlarının kaybı için emniyete gitti. Emniyet güçleri Doku’nun bulunması için cep telefonu sinyallerini izledi ve saat 11.29’da Atatürk Mahallesi’ndeki minibüs durağından üniversite aracına bindiği bilgisine ulaştı.

 

Yol güzergahındaki Kent Güvenlik Yönetim Sistemi kameralarında yapılan incelemelere rağmen Doku’nun araçtan nerede indiği belirlenemedi. Yapılan araştırmalara göre Gülistan Doku’nun cep telefonunun, en son Uzunçayır Baraj Gölü’ndeki Sarı Saltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği ortaya çıktı. Viyadük üzerinden geçen bir aracın kamera kaydına Gülistan Doku’nun eşkâline benzer görüntü yansıdı.

Dönemin Tunceli Valisi Tuncay Sonel önderliğinde Uzunçayır Baraj Gölünde AFAD Başkanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyeleri ile sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve gönüllülerden oluşan 542 kişilik personel, 88 araç, 38 bot, 10 ROV cihazı, 6 dron, 4 sonar ve 3 arama köpeğiyle arama kurtarma çalışmaları yürütüldü.  Ancak; Doku’ya ait ize rastlanmayınca dosya ilerlemedi.

ESKİ ERKEK ARKADAŞI ŞÜPHELİLER ARASINDAYDI

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, kaybolmadan önce son görüştüğü kişinin erkek arkadaşı Rusya doğumlu Zeinal A olduğu belirtildi. Zenial, yaklaşık 2 yıl sonra Antalya’nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı. Zeinal A., 4 saat süren ifadenin ardından adli kontrolle serbest bırakıldı ve hakkında yurt dışı çıkış yasağı verildi.

 

Zeinal A.’nın babası E.Y. hakkında da Doku ile ilgili gizli kalması gereken kişisel bilgileri sosyal medyadan ifşa ettiği suçlamasıyla dava edildi. Mahkeme, E.Y.’yi kişisel verileri ele geçirip, yaydığına hükmederek 2,5 yıl hapse çarptırdı. Ayrıca sosyal medya hesaplarında yapılan inceleme ve araştırmalarda, E.Y.’nin, 2018 yılında Rize Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’yi şehit eden polis memuru İsmail Hakkı Saraçoğlu hakkında da sosyal medya üzerinden olumlu ifadeler kullandığı anlaşılarak Tunceli Valiliği’nin tavsiyesinin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından Zeinal A.’nın babası E.Y., polislik mesleğinden gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir