Numan Kurtulmuş’tan sokak hayvanları açıklaması

Numan Kurtulmuş’tan sokak hayvanları açıklaması
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin açıklamada bulundu.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, AK Parti’nin hazırladığı ve sokak hayvanlarının ‘uyutma’ adı altında öldürülmesini öngören yasa tasarısı hakkında konuştu. Kurtulmuş, Meclis’in hızla karar vermesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, sokak hayvanlarının ‘uyutma’ adı altında öldürülmesini öngören yasa tasarısı hakkında konuştu.

Ülke genelinde 4 milyondan fazla sokak hayvanı bulunduğunu belirten Kurtulmuş, “Rakam bu kadar yüksek olunca bununla mücadeledeki hem insan kaynağının hem maddi kaynaklar açısından meselenin daha da zorlaştığını görüyoruz” dedi.

Milliyet yazarı Abdullah Karakuş’a konuşan Numan Kurtulmuş, Meclis’in hızlı şekilde karar vermesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Hayvan hakları ile ilgili bir sorumluluk ortaya çıkardığı gibi şehirlerimizin güvenliği gibi ciddi bir sorunu da ortaya koyuyor. Bu kadar kontrolsüz sokak hayvanı dünyanın hiçbir yerinde yok. Burada süratle, makul sonucun ortaya çıkması ve herkesin bu konunun önlenmesi için seferber olması lazım. Artık ihmal edilecek bir noktada değiliz. Görüntüleri görüyorsunuz. Vatandaşlarımıza zarar verecek durum olmaktan çıkarmamız gerekiyor. Süratle Meclis’in bu konuda kararını vermesi ve uygulamanın eksiksiz yürütülmesi lazım.”

SOKAK HAYVANLARI YASASI MADDELERİ NELER?

Sokak hayvanları tasarısında köpeklerin toplanma süreci, bakımlarının yapılması, kısırlaştırma, sahiplendirme konusunda teşvik sağlanmasıyla ilgili maddelerin yanı sıra sahiplenilmeyen hayvanların uyutulması ve buna ilişkin uygulamaların da yer alması bekleniyor.

Sokak hayvanlarını sahiplendirme: Belediyeler, barınaklardaki köpeklerin fotoğraflarını sahiplendirme ilanı olarak yayınlayacak.

Sahiplendirme için süre verilecek: Barınaktaki köpeklerin ilanının yayınlanmasının ardından sahiplenilmesi için 30 gün süre verilecek.

Sokak hayvanlarını uyutma: Sahiplendirme süresi içinde, sahiplendirilemeyen köpekler acısız bir şekilde uyutulacak.

Barınak kapasitesi: Köpeklerin uyutulması ardından barınaklara yeni köpekler alınacak.

Sahiplendirilen köpeklere çip takılacak: Sahiplendirilen köpeklere çip takılarak, sahibinin köpeğe karşı sorumluluklarını yerine getirip getirmediği takip edilecek.

Sokak hayvanları düzenlemesi ve Cumhurbaşkanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir