Naci Görür: Tunceli tehdit altında

Naci Görür: Tunceli tehdit altında

Deprem uzmanı Naci Görür, “Aynen Hatay’ı söylediğimiz gibi, aynen Kahramanmaraş’ı söylediğimiz gibi, Elazığ’ı söylediğimiz gibi. Tunceli’ye sahip çıkın, Tunceli önemli, çünkü tam riskin altında” dedi.

Yer bilimci ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür TV100 kanalında katıldığı “Az Önce Konuştum” adlı programda, Tunceli ile ilgili uyarılarda bulundu. Bölgede 7’nin üzerinde bir deprem beklediğini söyleyen Görür şu şekilde konuştu:

Hemen Erzincan ile Bingöl arasında Yedisu fayı vardır. Deprem olan faya görece olarak yakın. O Yedisu fayı en son depremi 1784’te üretmiştir ve deprem tekerrür periyodu da dolmuştur. 7’nin üzerinde bir depremden bahsediyorum. Onun için ben birkaç gün önce  ‘Tunceli’ye dikkat edin, Tunceli’yi depreme hazırlayın, Pülümür’ü depreme hazırlayın. Orada dikkatli olalım. Bunlar gerçekten tehdit altında.’ Aynen Hatay’ı söylediğimiz gibi, aynen Kahramanmaraş’ı söylediğimiz gibi, Elazığ’ı söylediğimiz gibi. Tunceli’ye sahip çıkın, Tunceli önemli, çünkü tam riskin altında.”

Naci Görür, ayrıca Elazığ iliyle ilgili de uyarıda bulundu: “Elazığ’ın 3’te 2’si haşat. 3’te 2’sini yıkacaksın ki rahat bir konuma gelsin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir