Merkez Bankası bilançosunda zarar sinyali

Merkez Bankası bilançosunda zarar sinyali

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bilançosunda kâr-zarar açısından takip edilen öncü göstergelerden biri olan diğer kalemler hesabı yılın son işlem günü olan 29 Aralık itibariyle 900 milyar TL’ye sınırına geldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bilançosundaki öncü gösterge 2023 yılının zararla kapatıldığı sinyalini verdi.

TCMB bilançosunda yer alan diğer kalemler hesabı yılın son işlem günü olan 29 Aralık itibariyle 894,8 milyar TL pozitif bakiye verirken, 2022’de söz konusu hesap yılı eksi 41,2 milyar TL bakiye ile kapadı. Bankanın vergi karşılığı sonrası dönem kârı 71,9 milyar TL olarak kaydedilmişti.

2021 yılında söz konusu hesap yılı eksi 60,2 milyar TL kapatırken Bankanın dönem kârı 57,5 milyar TL olarak açıklanmıştı. 2020 yılında da diğer kalemler hesabı eksi 39,1 milyar TL kapanırken, dönem kârı 34,5 milyar TL açıklanmıştı.

Söz konusu hesapta birçok başka kalem konsolide edilirken ağırlıklı değeri dönem kârı veya zararı açısından öncü gösterge olarak ele alınıyor. Bu hesapta pozitif rakamlar dönem zararı, negatif rakamlar ise dönem kârı anlamına geliyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir