Mehmet Şimşek büyüme rakamlarını değerlendirdi

Mehmet Şimşek büyüme rakamlarını değerlendirdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TÜİK’in açıkladığı büyüme rakamları sonrası değerlendirmelerde bulundu. Şimşek açıklamasında, “Uyguladığımız rasyonel, öngürülebilir ve kurala dayalı politikalar ekonomimizi daha dengeli ve sürdürülebilir bir büyümeye doğru ilerliyor. Yüksek teknolojili üretimin yüzde 21 büyüme kaydetmesi katma değer artışı için cesaret verici” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Enflasyon hedeflerine kararlı adımlarla ilerlediklerini söyleyen Şimşek, “Programımız sayesinde dengelenen büyüme kompozisyonu, düşen cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dış kaynak girişi dezenflasyona önemli ölçüde katkı sağlayacak” dedi.

Şimşek, ikinci yarıda daha destekleyici dış koşullar ve ılımlı yurt içi taleple birlikte bu yıl net dış talebin pozitif katkı verdiği bir büyüme öngördüklerini belirtti.

Mehmet Şimşek açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Hedeflerimize kararlı adımlarla ilerliyoruz. Rasyonel, öngörülebilir ve kurala dayalı politikalarımızla ekonomimiz daha dengeli ve sürdürülebilir büyümeye doğru yol alıyor. Net dış talebin büyümeye katkısı 5 çeyreğin ardından 1,6 puanla pozitif gerçekleşti. Mevsimsel düzeltilmiş işsizlik oranı son 44 çeyreğin en düşük seviyesi olan yüzde 8,7’ye geriledi. İkinci yarıda daha destekleyici dış koşullar ve ılımlı yurt içi taleple birlikte bu yıl net dış talebin pozitif katkı verdiği bir büyüme öngörüyoruz. Programımız sayesinde dengelenen büyüme kompozisyonu, düşen cari açık, artan güven, iyileşen beklentiler ve hızlanan dış kaynak girişi dezenflasyona önemli ölçüde katkı sağlayacak.”

TÜİK verilerine göre Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 5,7 büyüdü. Hanehalklarının tüketim harcamaları yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,3 artış kaydetti. Türkiye ekonomisi, 2023’ün dördüncü çeyreğinde yüzde 4; 2023 yılının tamamında ise, yüzde 4,5 oranında büyümüştü.

TÜİK: Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 5,7 büyüdü

Yeni Arayış Haber
Latest posts by Yeni Arayış Haber (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir