Maçoğlu’nun Kadıköy adaylığı kesinleşti

Maçoğlu’nun Kadıköy adaylığı kesinleşti

Mehmet Fatih Maçoğlu, nam-diğer ‘Komünist Başkan’  2019 yerel seçimlerinde Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nde TKP’den aday olmuş, %32,77 oy oranıyla belediye başkanlığını kazanmıştı.  2019 seçimine Sosyalist Meclisler Federasyonu(SMF)- TKP ittifakı ile seçimlere giren ve aynı zamanda SMF üyesi olan Maçoğlu Ovacık’ta şimdilerde DEM Parti olarak bilinen HDP ve CHP’yi geride bırakmış Ovacık’ta yarattığı ekonomi ve sosyal belediyecilik anlayışıyla toplumun geniş kesimlerinin ezberlerini bozarak taktirini kazanmıştı.  31 Mart 2024 yerel  seçimlerinde TKP ile ittifakına devam ettiğini bildiren SMF, açıklamasında Maçoğlu’nun bu kez İStanbul Kadıköy’den belediye başkanı adayı olarak belirlediklerini kaydetti. Bildirinin ardından harekete geçen TKP Maçoğlu’nun Kadıköy adaylığını açıkladı.

SMF’nin açıklama metninin tamamı ise şöyle:

YEREL SEÇİMLER SÜRECİ VE FATİH MEHMET MAÇOĞLU YOLDAŞIMIZIN DURUMUNA DAİR BİLGİLENDİRME

31 Mart’ta yapılacak olan yerel seçimlere yönelik hazırlıklar, tutumlar ve ittifaklar giderek belirginleşmeye başlamış durumdadır. İktidar ve muhalefetiyle burjuva cephenin durumunu takip etmekle birlikte, varlık gerekçemizin doğal sonucu olarak demokratik, sol-sosyalist cephenin sürece dair hazırlık ve tutumu politik sorumluluğumuzun esasını oluşturmaktadır.

 

Sosyalist Meclisler Federasyonu olarak daha önce yaptığımız özet bir açıklamayla yerel seçimlere yönelik taktik siyasetimizi ve somutlaşan bir dizi meseleyi demokratik kamuoyu ile paylaşmıştık.

 

Ülke genelinde seçimlere yönelik, kurumsal temelde dahil olduğumuz tüm yerellerde kendi hazırlık ve çalışmalarımız esasta netleşip sonuçlanmakla birlikte, yerel seçimler siyasetimizin esasını oluşturan demokratik ve sol-sosyalist ittifaklar sürecine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir. Bu noktadaki görüşmeler önemli bir olgunluğa erişmekle birlikte, her bir alanda netleşerek ortaya çıkacak sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

 

Fatih Mehmet Maçoğlu yoldaşımızın durumuna dair somutlaşan kararımız ise özetle şu şekildedir.

 

Daha önce yaptığımız açıklamada Dersim belediye başkanımız Fatih Mehmet Maçoğlu yoldaşımızın üçüncü dönem aday olma durumunu kararlaştırarak kamuoyu ile paylaşmıştık.

 

Gelinen aşamada sürecin tüm yönlerini, dinamiklerini, ittifak güçlerimizin ve halkımızın öneri ve taleplerini göz önünde tutan kurumumuz; ranta, talana ve yandaşçılığa karşı; şeffaf, demokratik, halkçı yerel yönetimler programımızın “Komünist Başkan” nezdinde kitlelerde yarattığı sahiplenme ve olumlu etkisinin halklarımızın ortak çıkarı için tüm ülkeye yayılmasını bir sorumluluk olarak ele almıştır. Bu anlamıyla, demokrat, sol-sosyalist kurumlarla yaptığımız istişareler sonucu Fatih Mehmet Maçoğlu yoldaşımızın İstanbul’un Kadıköy ilçesinde TKP çatı partisi altında demokratik, sol-sosyalist güçlerin ortak adayı olarak yerel seçimlere girmesini karar altına almış bulunmaktayız.

 

Fatih yoldaşımızın somutlaşan adaylığı, demokratik, sol-sosyalist kurumların ortak plânlaması doğrultusunda en kısa sürede bir deklarasyon ile kamuoyuna ilan edilecektir.”

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir