Japon uzman: ‘Marmara’yı çok kötü bir deprem bekliyor’

Japon uzman: ‘Marmara’yı çok kötü bir deprem bekliyor’

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Marmara Bölgesi’ni ciddi bir depremin beklediğini ve binlerce kişinin hayatını kaybedebileceğini vurguladı.

Adıyaman’da düzenlenen bir seminere katılan ve olası Marmara depremi hakkında konuşan Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, söz konusu depremin 7.9 ve üzeri bir deprem olabileceğini söyledi.

“FAY KIRILIRSA 7.7 VE 7.9’A KADAR GELEBİLİR…”

“İleride nerede olur diye sorarsanız, Doğu Anadolu Fay Hattı’nın Hatay’dan sonra denizin içerisinde Kıbrıs da dahil güney tarafında olur. Bingöl, Karlıova, Bitlis, Muş bu bölgeler, Marmara ve İzmir’de deprem olabilir diye düşünüyoruz. Zaten Türkiye ve Japonya aynı, her yerde deprem olabilir. Türkiye’nin şimdiye kadar enerji biriktirdiğini biliyoruz daha bu enerji kırılmadı ve depremler devam edebilir. Buna her zaman hazır olmak lazım.”

“Marmara Bölgesi tamamen İzmir’den sonra deniz içerisinde fay kırılırsa 7.7 ve 7.9’a kadar gelebilir. Başlangıçlar yumuşak zeminde oluşuyor, bina temellerinin iyi olması lazım. Zeminde iyileşme yaptıktan sonra bina yapmak lazım. Hatay’da yeni binalar da çöktü. Bunun nedeni zeminin tam iyileştirilmeden bina yapılmasıydı. Bina güçlü ama zemin sağlam değil. Tünel kalıp ya da fore kazık yapmak lazım. Zemin kötüyse 2000’den sonraki bina mı, binanın yapımına izin var mı, yok mu bunlara da bakmak lazım. Maalesef Türkiye’de izinsiz bina çok var.

6 Şubat depreminin 2-3 kat fazla can kaybı Marmara Bölgesi’nde yaşanabilir. Çok çok kötü bir hale gelebilir çünkü orada insan nüfusu daha çok. Maalesef, Marmara’yı çok kötü bir deprem bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir