Hrant Dink Davası ertelendi

Hrant Dink Davası ertelendi

Hrant Dink suikastı tetikçisi Ogün Samast, tahliyesinin ardından açılan davada yargılanıyor. Samast, İstanbul’daki duruşmaya Trabzon’dan katıldı. Bir sonraki duruşma 12 Haziran’a ertelendi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 2007’de silahla vurarak öldüren Ogün Samast, tahliyesinin ardından hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte silahlı terör örgütü adına suç işlemek’ suçlamasıyla İstanbul 14’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaya SEGBİS üzerinden katılmak için Trabzon Adliyesi’ne geldi.

10 yıla kadar hapsi isteniyor

Hrant Dink suikastinin tetikçisi Ogün Samast, Bolu F Tipi Cezaevi’nden koşullu salıverilme kapsamında 15 Kasım 2023’te tahliye edildi. Tahliyesinin ardından Samast hakkında ‘Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ suçundan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlanarak 17 Kasım’da iddianame düzenlendi. İddianamede, Ogün Samast’ın 5 yıldan 10 yıla kadar hapsi istendi.

Trabzon Adliyesi’ne geldi

Dosya daha sonra hukuki ve fiili irtibat nedeniyle İstanbul 14’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de arasında bulunduğu 11 sanığın yargılandığı davayla birleştirildi. Ogün Samast, İstanbul 14’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya SEGBİS üzerinden katılmak için Trabzon Adliyesi’ne geldi. Siyah takım elbise giyinerek, adliyeye erken gelen Samast, duruşma için 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi salonuna geçti. Bugün görülen davada mahkemenin mütalaa açıklaması beklenirken Samast duruşmaya Trabzon’dan SEGBiS ile bağlandı.

İlk tanık Aksu: Akdağ’ı tanımıyorum

İlk olarak tanık sıfatıyla Konya’dan Mehmet Aksoy dinlendi. Aksoy, daha önce ‘FETÖ’den yargılandığı davada ceza alan isimlerden. Aksoy’a doğru ifadeler kullanacağı yönünde mahkeme tarafından yemin ettirildi. Aksoy’a bu dosya kapsamına telefonunda Bylock yüklü olduğu için dahil edildiği belirtilirken cinayet döneminde dosyayla ilgili diğer polis memurları soruldu. Mahkeme, Aksoy’a Ali Fuat Akdağ ile ilgili sorular soran sorarken Akdağ, Aksoy’a yanında oturuyor. Mahkemenin “Akdağ’ı tanıyor musun?” Sorusuna, Aksoy, “Çok zaman oldu, tanımıyorum” dedi.

Tuncer: Engin Dinç dinlensin

Dosyada sanık sıfatıyla yer alan Erhan Tuncer söz alarak Engin Dinç’in dinlenmesini talep etti. Tuncer, “Onun işlediği suç nedeniyle biz yargılanıyoruz” dedi.

Mahkeme tanık dinlemeleri ile devam edecek

Eksik tanıkların dinlenmesine karar veren mahkeme Tuncel’in talebini Engin Dinç’in dinlenmesi talebini reddetti. Davayı 12 Haziran’a erteledi. Mahkeme mütalaayı açıklamak için ara istedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir