Kore’de ana muhalefet liderine bıçaklı saldırı

Kore’de ana muhalefet liderine bıçaklı saldırı

Güney Kore’de ana muhalefetteki Demokratik Parti’nin lideri Lee Jae-myung’un, Busan’da bir inşaat alanını ziyareti sırasında bıçaklı saldırıya uğradı.

Güney Kore ajansı Yonhap’ın haberine göre, olay sabah saatlerinde Lee’nin Busan’ın Gadeok Adası’nda bir inşaat alanını ziyareti sırasında yaşandı.  Basın mensuplarının sorularını yanıtladığı sırada imza alma bahanesiyle Lee’ye yaklaşan saldırgan, elindeki kesici aletle onu boynundan yara aldı.

Bıçaklı saldırıya uğrayan Lee hayati tehlikesi bulunmasa da ek kanama endişesiyle ameliyat için başkent Seul’e götürüldü. İtfaiye yetkilileri, yaptıkları açıklamada, ana muhalefet liderinin boynundaki bıçak yarasından dolayı Busan’daki üniversite hastanesine kaldırıldığını açıkladı.  Yetkililer, burada ilk müdahalesi tamamlanan Lee’nin ameliyat olmak üzere helikopterle Seul’e götürüldüğünü duyurdu. Demokrat Parti’den yapılan açıklamada da Lee’nin, şah damarı çevresinde büyük bir kanama yaşanması konusunda endişeler bulunduğu kaydedildi. Açıklamada ayrıca, söz konusu saldırının bir terör eylemi ve demokrasiye yönelik bir saldırı olduğu ifade edildi.

Sosyal medyaya yüklenen görüntülerde, zanlının, Lee’nin 1 ay önce yine Busan kentinde katıldığı bir etkinlikte de görüldüğü tespit edildi. Ulusal Polis Teşkilatı Genel Komiseri Yoon Hee-keun, yaptığı basın açıklamasında, saldırıya ilişkin kapsamlı bir soruşturma yürütmek üzere özel bir ekip kurulduğunu duyurdu. Polis yetkilileri, zanlının kimliğine ve saldırı amacına ilişkin henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir