Garo Paylan’a hakaret eden sanığa para cezası

Garo Paylan’a hakaret eden sanığa para cezası

Eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Garo Paylan’a sosyal medya hesabı üzerinden hakaret eden Erdal Ö.’ye 7 bin 80 lira para cezası verildi. Hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Eski HDP Milletvekili Garo Paylan’a sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımın altına hakaret içeren mesaj yazan Erdal Ö.’nün yargılandığı davada karar çıktı.

Kayseri’de yaşayan Erdal Ö. hakkında Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılarak, ‘Kamu görevlisine sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Kamu görevlisine sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret suçu

Kayseri 12’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasına müşteki Garo Paylan ile tutuksuz yargılanan sanık Erdal Ö. katılmadı. Erdal Ö. ilk duruşmada verdiği ifadesinde, söz konusu sözleri Paylan’a yönelik söylemediğini belirterek, “Sosyal medyada müştekinin fotoğrafının altında V.K. isimli başka bir sosyal medya kullanıcısı ile bir sürtüşmem oldu. V.K. bana bazı küfürler yazdı. Ben Garo Paylan’ın konuşmasına ya da kişiliğine bir yorumda bulunmadım. V.K.’nin yorumuna karşılık söz konusu ifadeleri kullandım” dedi.

Mahkeme hakimi, sanık Erdal Ö.’yü, ‘Kamu görevlisine sesli yazılı veya görüntülü bir ileti ile hakaret’ suçundan 354 adli gün karşılığı 7 bin 80 TL para cezasına çarptırdı. Hakim, sanığın sabıkasız olması nedeniyle cezanın hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasına karar verdi.

Yeni Arayış Haber

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir