Fidan: Ermenistan’la normalleşmenin önünde engel yok

Fidan: Ermenistan’la normalleşmenin önünde engel yok

Dışişleri Bakanı Fidan, Bakü’de yaptığı açıklamada “Ermenistan ile normalleşme konusunda önümüzde herhangi bir engel görmüyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi temaslarda bulunmak için gittiği Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Burada Haydar Aliyev’in kabri ile Türk ve Azerbaycan şehitliklerini de ziyaret etti.

Daha sonra mevkidaşı Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile bir araya gelen Fidan, Türk-Ermeni ilişkileri konusunda konuştu. Fidan, Bayramov ile ortak basın toplantısında şunları söyledi:

“Türkiye ile Azerbaycan arasında sarsılmaz bağlar bulunmakta. Biz Azerbaycan’ın her zaman yanındayız. Azerbaycan’ın haklı davasının yanında bulunurken, Azerbaycan’ın kendi topraklarında egemenliğini yüzde yüz destekliyoruz. Azerbaycan-Ermenistan görüşmeleri memnuniyet verici”

“Azerbaycan’daki işgal son bulduktan sonra artık bir çatışmaya gerek kalmadığını düşünüyoruz, bundan sonraki yolun barışla iletilmesi gerektiğini her zaman belirttik.

Azerbaycan-Ermenistan arasında devam eden barış görüşmelerinin tamamen yanındayız. Bazı ülkelerin yanlış yaklaşımları da söz konusu olabiliyor, biz Türkiye olarak yanlış yaklaşımların önüne geçmek için görüşmelerde bulunuyoruz. Ermenistan ile normalleşme konusunda önümüzde bir engel görmüyoruz”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir