Erdoğan Yunanistan’da: “Bardağın dolu tarafına bakalım”

Erdoğan Yunanistan’da: “Bardağın dolu tarafına bakalım”

Erdoğan, Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu’yla görüştü. Hedeflerinin Türkiye-Yunanistan arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) beşinci toplantısına katılmak için Atina’ya gitti.

Erdoğan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis tarafından karşılanmasının ardından Yunan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu tarafından kabul edildi.

İkili basına yaptıkları kısa açıklamada Türkiye-Yunanistan ilişkilerinin tüm fikir ayrılıklarına rağmen olumlu yönde seyrettiğine vurgu yaptı.

 

“ETRAFIMIZDAKİ OLAYLARA BAKINCA İKİ ÜLKENİN İŞ BİRLİĞİ ELZEM”

İlk olarak konuşan Yunanistan Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, sözlerine “İki ülkenin de yaşadığı trajik olaylar, doğal afetler iki halkta da olan özelliği gösterdi bize. İki halkta da olan dayanışma ve insaniyet duygusudur. Trajik olaylar bunu açık olarak göstermeye vesile oldu” ifadeleriyle başladı.

“İkili görüşmelerimizin daha ileriye götürülmesi ve aramızdaki gergin havanın en yakın zamanda olumlu bir şekilde gelişmesi bize yardımcı olup çok sağlam bir zemin sağlamaktadır” diyen Sakelaropulu, şunları kaydetti:

“Etrafımızda cereyan eden olaylara göz atacak olursak biz iki ülkenin iş birliği içerisinde beraber çalışmamız ve olumlu bir hava içerisinde barışa, refaha, uluslararası hukuka saygı bazında bütün bu değerleri daha ileriye götürmemiz çok açık bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Yunanistan ile Türkiye’nin her zamankinden fazla pozitif siyasi iradeyi geliştirmesi elzemdir. Çeşitli hususlarda farklı yaklaşımların var olduğunun bilincindeyiz fakat bu bilinçle ortak çalışmak, iş birliğini yürütebilmek sanırım bölgedeki barış ve refahı koruyup daha ileri düzeylere götürebilecektir”

Sakelaropulu, sözlerini, “Bu düşüncelerle sizden dost Türk halkına barış ve refah dileklerimizi iletmenizi rica edeceğim” ifadeleriyle sona erdirdi.

 

“HEDEFİMİZ TİCARET HACMİNİ 10 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAK”

Ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarma hedefini vurguladı.

“YDİK toplantımızın Türkiye ve Yunanistan arasında yeni bir dönemin güçlenerek devamına vesile olacağına inanıyorum” diyen Erdoğan şunları söyledi:

“Bugün tabii geniş bir adeta bakanlar heyetiyle buradayız. Bakanlarımız birbiriyle, muhataplarıyla gayet anlamlı görüşmeler yapacaklar. Hedef aramızdaki 5,5 milyar dolarlık ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak. Bu konuda hangi alanlarda ne gibi adımlar atabiliriz, bunları görüşeceğiz. Tabii aramızdaki ön hazırlıkları tüm bakan arkadaşlarımız yapmış vaziyetteler. Bunlarla birlikte imzaları atıp yola çok daha anlamlı, güvenli bir şekilde devam edeceğiz”

Erdoğan, sözlerini “Bardağın dolu tarafıyla konuşmak öyle zannediyorum ki gelecek için çok daha hayırlı olacaktır” ifadeleriyle sonlandırdı.

Erdoğan’ın Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüşmesi ve TSİ 14.00’te ortak bir açıklama yapması bekleniyor.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir