DP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı: Burcu Bostancıoğlu

DP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı: Burcu Bostancıoğlu

Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Gültekin Uysal, İzmir’de yaptığı basın açıklamasında partisinin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayını duyurdu.

Uysal, İzmir’de gerçekleştirilen toplantıda seçimlerin önemine dikkat çekerek partisinin büyükşehir belediye başkan adayının Burcu Bostancıoğlu olduğunu açıkladı.

İzmir’de birçok siyasi partinin Büyükşehir Belediye Başkan Adaylarını açıklamasının ardından DP’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayını bugün düzenlediği toplantıda açıkladı. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın katılımıyla düzenlenen toplantıya pek çok partili yönetici katıldı.

İlçe adayları 20 Şubat’a kadar açıklanacak

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, yaptığı konuşmada “Geride bıraktığımız genel seçim akabinde yerel seçime doğru hızla ilerliyoruz. Son 20 yılda özellikle Cumhuriyete devri sabık muamelesinin uygulandığı böyle bir dönemde bu yerel seçimlerin, uzun bir dönem seçim olmayacağı anlayışı içinde ortaya çıkaracağı neticeler, içinde nefes alıp vereceğimiz siyasi iklimde belirleyici olacaktır. O neden DP İzmir olarak tarif ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerlerinin, nasıl bir Türkiye hayal ettiğimizin, her vasfıyla temsil edilen İzmir’imizde Demokrat Parti olarak bizler bu yerel seçim sürecinde geçmişte olduğu gibi dönem dönem İzmir’i idare etmiş hafızamızla beraber milletin önünde kuvvetli bir alternatif olmak için var gücümüzle çalışacağız. Bugün İZBB adayımızı açıklıyoruz. Ayın 20’sine kadar kademe kademe ilçelerdeki adaylarımız da açıklanacak. Türkiye’nin demografik yapısı ortada İzmir’e çok yakışacağını düşündüğümüz ve inandığımız bu dönem belediye meclis üyesi olarak önemli bir tecrübesi ve akademik kimliği ile de bu birikimlerini siyasette de aktaracağını da düşünüyoruz ve Burcu Bostancıoğlu’nu İzmir Büyükşehir Adayımız olarak ilan ediyoruz.Meselemiz sadece siyasette değişen demografi, sadece kamuoyu önünde bir değişiklik değil. Zihniyet dönüşümüne de öncü olması için Sayın Burcu Bostancıoğlu’nu adayımız ilan ediyoruz. Bu seçimde söz yeniden milletin dedik. Söz yeniden İzmir’in ve kadınlarımızın.” ifadelerine yer verdi.

Bostancıoğlu: “Mekanın sahibi geri geldi”

Uysal’ın ardından konuşan DP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burcu Bostancıoğlu ise şunları söyledi: “Bugün tarihi bir gün, çünkü 30 yıl sonra bir İzmir kadını olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en sevdiği şehirlerden biri olan İzmir’e Demokrat Parti’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayıyım. Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının ışığında, bir kadın siyasetçi olarak büyükşehir adayı olmak büyük bir onur ve sorumluluktur. Bu, sadece bir seçim yarışı değil, aynı zamanda Atatürk’ün başlattığı mücadeleyi sürdürme ve kadınların toplumda daha fazla yer almalarına katkıda bulunma fırsatıdır. Ben 3 kuşak İzmir kadınıyım, İzmirli kadınların temsiliyim. İzmirli bir kadın olarak 5 yıldır yerel siyaset içerisinde kentime hizmet ediyorum. İzmir kadın dostu bir şehirdir. İzmir Cumhuriyet kurulurken Anadolu’ya model olacak bir şehir olarak misyon yüklenmiştir. Zaman zaman bundan rahatsızlık duyanlar şehrimizi, İzmir’i “Gavur” olarak nitelemiştir. Oysa İzmir kültürü tüm Anadolu’ya kucak açmıştır. Biz bu şehirde batının en uç noktası olan Balkanlardan, doğunun en uç köşelerinden gelen vatandaşlarımızla birlikte nefes alan bir şehiriz, İzmir’iz. İzmir herkese ana kucağı olmuştur. Dini, dili, ırkı, sosyolojisi ne olursa olsun İzmir herkesi bağrına basmıştır.İzmirliler olarak tarihin bize yüklemiş olduğu bu misyondan asla vazgeçmeyeceğiz. Romanlarımızla, lazımız, kürdümüz, çerkezimiz, Türkmenimiz, yörüğümüz ve boşnağımızla biz birlikte İzmir’iz, biz birlikte güzeliz. İzmir Demokrat partinin evi, demokrat parti İzmir’in kalbi… Kısaca “Mekanın sahibi geri geldi”. İzmir’i daha yaşanabilir bir şehir yapmak için, İzmirlilerin refahını artırmak için bu yola çıkıyorum. Eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, çevrede ve daha birçok alanda İzmir’i hak ettiği yere taşımak için var gücümle çalışacağım. İzmir’i, tüm İzmirlilerin şehri yapmak için yola çıkıyorum. Hiç kimseyi dışlamadan, ayrım yapmadan, kucaklayıcı bir yönetim anlayışıyla İzmir’e hizmet edeceğim”

Burcu Bostancıoğlu kimdir?

Dr. Burcu Bostancıoğlu 18.08.1980 yılında İzmir Karşıyaka’da doğdu. Üç kuşak İzmirli olan Bostancıoğlu İlkokul, ortaokul, lise öğrenimini Karşıyaka’da tamamladı.

Lisans ve Yüksek Lisansını İzmir Dokuz Eylül Üniversitesinde, Doktorasının da İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamlamıştır. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

Dr. Burcu Bostancıoğlu Türkiye’nin ve dünyanın en büyük problemlerinden biri olan Madde Bağımlılığı ile Mücadele konusunda çalışmalar yürütmüş İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesinde “Sanat Terapisi” alanında Türkiye’de madde bağımlılığında ilaçsız tedavi yönteminin kullanılması üzerine Doktora programını bitirip (Ph.D) unvanını almıştır.

Dr. Burcu Bostancıoğlu 2014 yılında İzmir’in Konak ilçesinde kurulan “ Bir Hayata Dokun Derneği “ kurucu başkanıdır. Bostancıoğlu, alanı olan Madde Bağımlılığı ile mücadele konusunda İzmir’de birçok projeye gönüllü olarak hizmet etmiştir. Bostancıoğlu, 2017-2023 yılları arası Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü İzmir Denetimli Serbestlik ve Bir Hayata Dokun Derneği işbirliği ile Denetimli Serbestlik kapsamında olan kişilere gönüllü “Sanat Terapisi Rehabilitasyon programları” vermiştir.

Bir Hayata Dokun Derneği ve İş -Kur destekli doğudan batıya göç etmiş ev hanımlarına yönelik uluslararası sertifika programı kapsamında İzmir’de 50 kadına ev ekonomisine katkı sağlayabilecekleri eğitimleri almalarını sağlamıştır.

Uluslararası proje yazma uzmanı olan Dr. Burcu Bostancıoğlu, 2017- yılında Türkiye Yeşilay Cemiyeti Mali Destek programına yazdığı “ Bir Umut Ol “ projesiyle 15-25 yaş arası maddeye bulaşmış ve risk grubu olarak nitelendirilen gençlerin topluma geri kazandırılması adına proje koordinatörü olarak gençlere ön muhasebe eğitimi, beden dili eğitimi ve sosyal uyum eğitimleri sonucunda iş imkanları oluşturulmuş ve gençler topluma geri kazandırılmıştır.

2020- yılında İçişleri Bakanlığına yazdığı “Sıfır Kayıp” projesiyle 15-25 yaş arası Denetimli Serbestlik yükümlüsü gençlere mesleki eğitimler verilip iş imkanları sağlanarak gençlerin topluma entegre olması ve yaşamın içerisinde yer almalarına imkân tanınmıştır.

2019 yılında İzmir Konak Belediyesi’nde Meclis üyesi olarak göreve başlayan Dr. Burcu Bostancıoğlu Türkiye’de ilk kez bir belediyede Madde Bağımlılığı ile Mücadele Komisyonu’nun kurucusudur. Meclis üyeliği döneminde İzmir’in Tepecik bölgesinde Bakanlık projesi işbirliği ile İzmir’de ilk kez Madde Bağımlılığı ile Mücadele “Gençlik Merkezi” kurucusudur.

Anket: İzmir’de AK Parti, CHP ile farkı kapattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir