CHP’de Parti Meclisi seçimi sonuçlandı

CHP’de Parti Meclisi seçimi sonuçlandı

CHP’nin 38. Olağan Kurultayı’nda Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeleri belli oldu. PM ve YDK seçimlerinde Özel’in hazırladığı anahtar liste ile Oğuz Kaan Salıcı liderliğinde bir grubun hazırladığı liste yarıştı. En fazla oyu 648 oyla Gökhan Zeybek aldı.

Ankara Spor Salonu’nda gerçekleşen CHP Kurultayı’nın ikinci günde Parti Meclisi (PM) ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üye seçimleri yapıldı. Kurulan 23 sandıkta 1366 delege​​​​​​​ 60 kişiden oluşan PM ve 15 kişilik YDK üyelerinin seçimi için oy kullanıldı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, kurmay ekibini belirlemek için 70 kişilik bir anahtar liste hazırladı. Özel’in listesinde milletvekilleri ve örgütün ağırlığı dikkat çekti.

Gençlik ve kadın kollarından gelen isimleri anahtar listesine alan Özel’in listesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yakın olan isimler de yer aldı.

Özel, kamuoyunda çoklu dönem milletvekili olan ve tepki çeken isimlerin hiç birini listesine almadı.

Parti Meclisi Seçimi’nde sırasıyla Gökhan Zeybek, Özgür Karabat, Bedirhan Berk Doğru, Ozan Işık ve Deniz Yücel en fazla oyu alan isimler oldu. Özel’in listesini delen 5 isimden en fazla oyu ise Müslim Sarı (462) aldı.

Özel’in listesini delen 5 ismin oy sayıları ise şöyle:

  1. Müslim Sarı (462)
  2. Deniz Yavuzyılmaz (461)
  3. Orhan Sarıbal (434)
  4. Ali Haydar Hakverdi (415)
  5. Oğuz Kaan Salıcı (363)

Salıcı, PM için yeterli oy sayısına ulaştı ancak kadın kotasından dolayı PM listesine seçilemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir