Boğaziçi Direnişi’nin 3. yılına girdi

Boğaziçi Direnişi’nin 3. yılına girdi

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atanmasının ardından akademisyenlerin başlattığı direniş 3. yılına girdi. Rektörlük mahkeme kararına karşın görevden uzaklaştırılan akademisyenleri okula almadığı gibi çok sayıda hukuksuzluğa da imza attı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasının ardından akademisyenlerin “Demokratik, özgür ve özerk üniversite” talebiyle direniş başlatmasının üstünden tam 3 yıl geçti. Bulu eylemlerin kısa süreceğini öngörmüştü. Buna karşın Rektör Bulu, altı ay geçmeden görevinden alındı. Üstelik Bulu’nun yerine rektör seçimleri yok sayılarak Prof. Dr. Naci İnci atanmıştı. Kayyım Rektör İnci, 1096 gün önce başlayan direnişte yer alan öğrenci, akademisyen ve idari personeli pes ettirmek için ellerinden gelen tüm çabayı gösterdi. Bu süre zarfında demokratik ve özerk üniversite isteğini hiç yılmadan haykıranlara yüzlerce gözaltı, onlarca tutuklama ve sayısız soruşturma açıldı.

GÖREVE İADEYE RAĞMEN GÖREVDEN ALINMA

Bazı akademisyenler bu dönemde görevlerinden uzaklaştırıldı. Görevden alınan akademisyenler arasında  öne çıkan isim Can Candan, mahkemeden göreve iade kararı almasına karşın Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü tarafından üç kez görevden el çektirildi.  Dr. Tolga Sütlü’nün görevden alınmasında ise hakkında yapılan haberler gerekçe gösterildi. Bu süreçte Sütlü hakkında soruşturma bile açılmadı. Doç. Dr. Zeynep Kadirbeyoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Akademisyenleri’nin açıklamasına göre şartları sağlamasına rağmen profesör kadrosuna atanmadı ve istifa etmek zorunda bırakıldı. Öğretim üyesi Dr. Yıldız Silier’in sözleşmesi yenilenmedi. Dolayısıyla üniversiteden ayrılmak zorunda kaldı. Matematik bölümü öğretim üyesi Dr. Mohan Ravichandran da “güvenlik sorunu” öne sürüldü ve ülkeye alınmadı.

3 YILA 3 SIRA

70 kişinin çalıştığı, üç bin metrekarelik Boğaziçi Üniversitesi Teleiletişim ve Enformatik Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (TETAM) ekipmanları çöp poşetlerine doldurularak 45 metrelik bir odaya taşındı. Kalan 2955 metrekarelik alan ise idari binaya çevrilerek atıl hale getirildi.

Yaşanan gelişmeler, Orta Doğu Teknik Üniversitesi bünyesindeki URAP’ın (University ranking by academic performance) Türkiye’deki üniversitelerin akademik performanslarını değerlendiren rapora Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektör ile geçen üç yılda üç sıra birden gerilime biçiminde yansıdı.  Kayyım rektörden önce Türkiye üniversiteleri arasında 13. sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesi 2023’te 16. Sıraya düştü.

‘ELE GEÇİRME POLİTİKASI’

Direnişin üçüncü yılına ilişkin Eğitim Sen 6 No’lu Üniversiteler Şubesi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “AKP rejiminin YÖK eliyle üniversiteleri ele geçirme politikası uzun yıllardır devam ediyor. Üniversiteleri kayyumlarla hizaya getirmek istiyor. Bu kayyum rejimi 4 Ocak 2021’den beri Boğaziçi Üniversitesi’nde anti demokratik uygulamalarla devam ediyor. Baskı, hukuksuzluk ve adaletsizliğin olduğu yerde direniş de her zaman olacaktır. Boğaziçi direnişinin üçüncü yılını selamlıyoruz. Kayyumlar gidecek biz kalacağız” dendi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir