AYM, “basın özgürlüğüdür” dedi, yerel gazeteciyi haklı buldu

AYM, “basın özgürlüğüdür” dedi, yerel gazeteciyi haklı buldu

Anayasa Mahkemesi, Adıyamanlı bir gazetecinin Gerger kaymakamı hakkındaki yazıları nedeniyle cezalandırılmasını “ifade ve basın özgürlüğü”nün ihlali saydı.

 Gerger Asliye Ceza Mahkemesi, yerel gazeteci Özgür Boğatekin’i Gerger Kaymakamı Ömer Bilgin hakkındaki haberleri ve yazıları nedeniyle hapis cezasına çarptırmıştı. Anayasa Mahkemesi (AYM) o karar için “mahkeme suç olmadığını bildiği halde ceza verdi” dedi.

AYM, Gerger Fırat’ın haber müdürü Boğatekin’in 2013’te kaleme aldığı “Et kokarsa tuzlarsın” haberi ve “Kanun mu kaymakam mı”, “Rant kime gidiyor” ile “Namussuz kim” köşe başlıklı yazıları nedeniyle çarptırıldığı 1 yıl 15 gün hapis cezasını bozdu.

Kaymakamın suç duyurusu üzerine hakkında dava açılan gazeteci, hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay da yerel mahkemenin mahkumiyet hükmünü onadı.

Gazeteci, hak ihlali iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu.

Başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme, gazetecinin Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğü ile 28. maddesinde güvence altına alınan basın özgürlüğü haklarının ihlal edildiğine ve gazeteciye 30 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Anayasa Mahkemesi, dosyanın, yeniden yargılama yapılmak üzere kararın yerel mahkemeye gönderilmesine de karar verdi.

 

KARARIN GEREKÇESİNDEN…

Anayasa Mahkemesinin kararında, başvurucunun gazeteci olarak toplumun sözcülüğünü yaptığı belirtildi.

Başvurucunun iddialarının anılan işlemlerin kanunlara aykırı olduğunu ileri sürmekten ibaret olduğuna işaret edilen kararda, gazetecinin “dönemin ilçe kaymakamı hakkında idari veya adli bir soruşturma açılmasını hedeflediği ve bu kasıtla hareket ettiği” sonucuna varmanın aşırı bir yorum olacağı belirtildi.

Başvurucu gazetecinin, kaymakamın birtakım işlem ve davranışlarının toplum nezdinde sorgulanmasını amaçladığı aktarılan kararda, kaleme aldığı yazılar nedeniyle cezalandırılmasının hukuka aykırı olduğu ifade edildi.

Yüksek Mahkemenin kararında, “Başvuru konusu müdahalenin Anayasa’nın 13. maddesinde öngörülen kanunilik şartını karşılamadığı sonucuna varılmıştır. Anayasa Mahkemesi açıklanan gerekçelerle ifade ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiğine karar vermiştir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir