AB ülkelerinden İsrailli aşırı sağcı bakanların Gazzelilerin ‘göç ettirilmesi’ önerisine kınama

AB ülkelerinden İsrailli aşırı sağcı bakanların Gazzelilerin ‘göç ettirilmesi’ önerisine kınama

AB ülkeleri, İsrailli iki aşırı sağcı bakanın Filistinlilerin Gazze’den ‘gönüllü göçü’ önerisine sert tepki verdi ve söz konusu yasa teklifini uluslararası hukukun ihlali olarak gördüklerini ifade ederek reddetti.

AB’DEN HEM KINAMA HEM DE TEPKİ

Avrupa Birliği ülkeleri, birbiri ardına yayınladıkları bildirilerde İsrailli aşırı sağcı iki bakanın, Filistinlilerin Gazze’den ‘gönüllü göçü’nü destekleme yönündeki çağrılar kınandı ve ittifakla sert tepki gösterdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, sosyal paylaşım platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, İsrailli bakanların çağrısını “kışkırtıcı ve sorumsuz” şeklinde değerlendirdi.

Borrell, iletisinde şu ifadeleri kullandı:

“İsrailli bakanlar Ben Gvir ve Smotrich’in Gazze’deki Filistin halkına iftira atan ve onların göç ettirilmesi için bir plan hazırlanması çağrısı yapan sorumsuz ve kışkırtıcı açıklamalarını şiddetle kınıyorum. Zorla yerinden edilme uluslararası insani hukukta ağır bir ihlal olarak kati şekilde yasaklanmıştır.”

Brüksel’in ardından Fransa, Almanya, İspanya ve Hollanda gibi AB üyesi devletler İsrailli bakanlara tepki gösterdi.

İSPANYA: İSRAİLLİ BAKANLARIN AÇIKLAMASINI REDDEDİYORUZ

İspanya Dışişleri Bakanlığı’ndan açıklanan bildiride “İspanya hükümeti, İsrailli kabine üyelerinin Gazze’de uluslararası hukuka aykırı nüfus hareketlerini çağrıştıran son açıklamalarını reddeder” denildi.

Ayrıca açıklamada, “İspanya, uluslararası hukuka ve uluslararası insani hukuka saygı gösterilmesi ve sivil halkın korunmasının garanti altına alınması yönündeki acil ihtiyacı yineler” ifadeleri kullanıldı.

FRANSA: PROVOKATİF VE SORUMSUZCA

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, açıklamaları “provokatif” ve “sorumsuzca” olarak yorumladı.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “İsrail hükümetinin, Filistinlilerin kendi topraklarında nerede yaşamaları gerektiğine karar verme yetkisi olmadığı” belirtildi.

Açıklamada, Paris yönetiminin, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin bölgeden göç etmelerini, Gazze’de Yahudi yerleşimlerinin kurulmasını ve buranın işgal edilmesini isteyen İsrailli Bakanlar Ben-Gvir ve Smotrich’in açıklamalarını kınadığı ifade edildi.

“İsrail’i sorumsuz ve gerilimi körükleyen bu tür provokatif açıklamalardan kaçınmaya çağırıyoruz.” ifadesine yer verilen açıklamada, halkı zorla yerinden etmenin, Cenevre Sözleşmeleri ve Roma Statüsü’ne göre uluslararası hukukun ciddi şekilde ihlali olduğu kaydedildi.

Ayrıca Gazze Şeridi’nin ve Gazzelilerin geleceğinin, İsrail’in yanında barış ve güvenlik içinde yaşayacak “birleşmiş bir Filistin devletinde” yattığı değerlendirmesine yer verildi.

 

ALMANYA: GAZZELİLERİN ÇIKARILMASI SÖZ KONUSU BİLE OLMAMALI

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sebastian Fischer, Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen G7 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda buna ilişkin tutumun tartışmasız bir biçimde sergilendiğini belirtti ve ekledi: “Filistinlilerin Gazze’den zorla çıkarılması ve Gazze Şeridi’nin topraklarının küçültülmesi de söz konusu olmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

Sözlerine Almanya’nın, iki devletli çözümü desteklemeyi sürdürdüğünü ve uzun vadede de bu yönde çalıştıklarını sürdüren Fischer iki devletli çözümün, İsrailliler ve Filistinlilerin barış içinde bir arada yaşamasına yönelik tek kalıcı model olmaya devam ettiğini söyledi.

HOLLANDA: İSRAİLLİ BAKANLARIN AÇIKLAMALARI SORUMSUZCA

Hollanda Dışişleri Bakanlığı, eski adıyla Twitter olan sosyal medya hesabı X üzerinden yaptığı açıklamada, Hollanda’nın “Filistinlilerin Gazze’den çıkarılması ya da Filistin topraklarının küçültülmesi çağrılarını reddettiğini” belirterek önerinin “sorumsuzca” paylaşımında bulundu.

İletide, “İsrailli bakanlar Smotrich ve Ben-Gvir’in Filistinlilerin Gazze’den çıkarılmasına ilişkin son açıklamaları sorumsuzcadır. Hollanda, Filistinlilerin Gazze’den göç ettirilmesi ya da Filistin topraklarının küçültülmesi yönündeki çağrıları reddetmektedir. Bu ifadeler iki devletli bir çözüme uymamaktadır.” denildi.

İNGİLTERE: HER TÜRLÜ ÖNERİYİ KESİN BİR DİLLE REDDEDİYORUZ

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, “İngiltere, Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesi yönündeki her türlü öneriyi kesin bir şekilde reddediyor.” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, açıklamasında, “Gazze, işgal edilmiş Filistin toprağıdır ve gelecekteki Filistin devletinin parçası olacaktır. İngiltere, Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesi yönündeki her türlü öneriyi kesin bir şekilde reddediyor.” İfadelerini kullandı. Sözcü, İngiltere’nin, müttefiklerinin Gazzelilerin zorla yerinden edilmeye maruz bırakılmasına yönelik kaygılarını paylaştığını da sözlerine ekledi.

NE OLMUŞTU?

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir ve Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, “Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin gönüllü olarak bölgeden göç etmelerine destek verdiklerini” açıklamıştı.

Ben-Gvir, gazetecilere verdiği demeçte İsrail’in “Gazze sakinlerinin göçünü teşvik etmeye odaklanması gerektiğini” söylemiş ve İsrail’in Gazze Şeridi’ni “kalıcı olarak kontrol edeceğini” savunmuştu.

Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin en radikal ismi olarak öne çıkan Ben-Gvir, ablukdaki  Filistin topraklarında yeniden Yahudi yerleşim inşasının da en önde  gelen destekçileri arasında bulunuyor.

 

 

Yeni Arayış Haber
Latest posts by Yeni Arayış Haber (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir