100 yaşındaki Mehmet amca, Atatürk ile konuştuğu günü unutamıyor

100 yaşındaki Mehmet amca, Atatürk ile konuştuğu günü unutamıyor

100 yaşındaki Mehmet Acarlar, çocukluğunda Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Ankara’nın Ulus semtindeki İkinci Meclis binasına girerken görmesini ve aralarında geçen diyaloğu dün gibi hatırlıyor.

Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde hayatını sürdüren 100 yaşındaki Mehmet Acarlar, çocukluğunda Cumhuriyet’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ü Ankara’nın Ulus semtindeki İkinci Meclis binasına girerken görmesini ve aralarında geçen diyaloğu dün gibi hatırlıyor.

Cumhuriyet’in 100. yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan ‘Cumhuriyet’in Çınarları’ temalı dosya haberin 11’inci bölümünde, Eskişehir’de yaşayan Mehmet Acarlar’ın hayat hikayesi anlatıldı.

 

“GÜLÜN, OYNAYIN, YALNIZ AĞLAMAYIN”

Acarlar, ilerleyen yaşına rağmen kendisini iyi hissettiğini, Allah’a şükrettiğini söyledi. Ankara’da 10’lu yaşlarındayken Atatürk’ü gördüğünü belirten Acarlar, şöyle konuştu:

“Eski Millet Meclisi’nin bekçileri bizim Sivrihisarlıymış. Beni kapının ağzına diktiler. Oradan ‘Atatürk geliyor’ dediler. Atatürk üstü açık cipin içinde geldi. Altına bir sandalye koymuşlardı, sandalyenin üstünde oturuyordu. Yanımızdan geçip meclis binasına girerken bana da şöyle bir selam verdi. Ben de ona selam verdim.

Bana gülümsedi, sağ omzuma elini koyarak şöyle bir sıvazladı. Kendimi tutamadım, ağladım. ‘Niçin ağladın?’ diye sordu bana. Ben de ‘Bu ağlamak, gülmek ağlaması komutanım’ dedim, sevinçten ağladığımı söyledim. Sağ kolumun üstüne elini koydu. Bana, ‘Gülün, oynayın yalnız ağlamayın’ dedi. Sonra içeri girdi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir