Yolda para nasıl kazanılır?

Yolda para nasıl kazanılır?

Freelancer işlerde çalışan gezginler belirli bir işverene bağlı olmaksızın proje bazlı veya belirli bir süre için becerili ve bilgili oldukları alanlarda uzaktan online hizmet sunarlar. İş bitiminde kazançları banka hesaplarına online şekilde yatar. Freelancer’lara ücretsiz hesap açan ve ücretsiz bankamatik kartı hizmeti sunan güvenilir uluslararası bankalar vardır. 

Geçen haftaki yazımda Dünya turuna çıkmak için cepte değil, kafada zengin olmak gerektiğini belirtmiştim. ‘‘Gerisini yol size verir’’ diye de eklemiştim. Bir işin mümkün olması, onun kolay olacağı anlamına gelmez. İlk adımı atmak alıştığımız konfor alanımızı terk edebilme cesaretimize bağlıdır. Sonrasında imkansızı mümkün yapan, zoru kolay kılan şey hazırlıktır. Bu haftaki köşe yazımı bu hazırlık sürecine katkı sunacak bazı tavsiyelere ayırdım. Bu bilgiler ışığında seyahate çıkan vatandaşlarımız yolda para kazanabilir, kendi seyahatlerini yoldayken finanse edebilirler.

Bilinen ve uygulanan en klasik yöntem ‘‘pasif gelir’’ yöntemidir. Pasif gelir, kişinin çalışma saatleri içinde aktif çalışmasına gerek kalmadan, veya doğrudan çaba harcamadan elde ettiği gelirdir. Bu tür gelirler genellikle borsa yatırımları, faiz gelirleri, gayrimenkul kiraları, telif hakları, bitcoin ve benzeri kripto para kazanımlarıdır.

‘PASİF GELİR’ YÖNTEMİ

Bilinen ve uygulanan en klasik yöntem ‘‘pasif gelir’’ yöntemidir. Pasif gelir, kişinin çalışma saatleri içinde aktif çalışmasına gerek kalmadan, veya doğrudan çaba harcamadan elde ettiği gelirdir. Bu tür gelirler genellikle borsa yatırımları, faiz gelirleri, gayrimenkul kiraları, telif hakları, bitcoin ve benzeri kripto para kazanımlarıdır. Kişinin çalışmak zorunda kalmadan gelir elde etmesini sağlayan her türlü gelir bu kategoriye girer. Uzun yol seyahatlerine çıkmak aslında butür bir gelire sahip olanlar için iyi bir tasarruf yöntemidir. Bu şekilde gezerken para biriktirmeniz bile mümkündür. Maalesef Türkiye sıradan yaşamların çok pahalıya yaşandığı bir ülke oldu. Dolayısıyla, Türkiye’de yaşarken harcadığınız miktarlardan çok daha azını harcayarak dünyanın birçok bölgesini artık rahatlıkla gezebilirsiniz.

İkinci yöntem; ‘‘freelancing’’ denilen bağımsız ve online çalışma yöntemidir. Bu şekilde çalışanlara ‘‘freelancer’’ denir. Bu yöntemle gezebilmeniz için mutlaka aranan bir beceriye ve uzmanlık alanına sahip olmanız gerekir. Peki bunu nasıl anlarsınız? Başkalarını kısa bir süre kandırabilirsiniz ama kendinize asla yalan söyleyemezsiniz. Yolculuğunuzun uzun ve sorunsuz devam etmesini istiyorsanız yola çıkmadan önce insanların ihtiyaç duyacağı bir beceriye veya uzmanlığa gerçekten sahip olup olmadığınızı kendi kendinize sormanız gerekir. Kendinize vereceğiniz samimi cevabınız ‘‘evet’’ ise seyahatinizi yoldayken finanse etmeniz mümkündür.

Freelancer işlerde çalışan gezginler belirli bir işverene bağlı olmaksızın proje bazlı veya belirli bir süre için becerili ve bilgili oldukları alanlarda uzaktan online hizmet sunarlar. İş bitiminde kazançları banka hesaplarına online şekilde yatar. Freelancer’lara ücretsiz hesap açan ve ücretsiz bankamatik kartı hizmeti sunan güvenilir uluslararası bankalar vardır. Bu bankalar sizden kalıcı bir adres talep etmez, otel adresinizi vermeniz yeterlidir. Bu şekilde otelinize yollanacak bankamatik kartıyla dünyanın her yerinden hesabınıza yatan paranızı çekebilirsiniz. Telefonunuzu kullanarak bütün ödemelerinizi online yapabilirsiniz.

Örneğin; Tayland seyahatiniz sırasında, Kanadalı bir şirketin projesinde çalışabilirsiniz. Ücretinizi dolar üzerinden alır, paranızı Tayland’ta istediğiniz ATM’den baht olarak çeker ve harcamalarınızı Tayland bahtı üzerinden yaparsınız.

TAYLAND SEYAHATİNİZDE, KANADALI BİR ŞİRKETİN PROJESİNDE ÇALIŞABİLİRSİNİZ

Somut bir örnekle açıklamaya çalışayım. Örneğin; Tayland seyahatiniz sırasında, Kanadalı bir şirketin projesinde çalışabilirsiniz. Ücretinizi dolar üzerinden alır, paranızı Tayland’ta istediğiniz ATM’den baht olarak çeker ve harcamalarınızı Tayland bahtı üzerinden yaparsınız. Sizinle aynı işi yapan Kanada vatandaşıyla aynı miktarları kazanırken, Kanada’da yaşayanlardan katbekat daha az para harcayarak Tayland’daki seyahatinize devam edersiniz. Üstelik Kanada’da soğuk kış günlerinde evden çalışmak yerine, bu şekilde sıcak yaz günlerinde Tayland’da (veya dünyanın başka bir ülkesinde) kumsaldan çalışmak her açıdan daha mantıklıdır. Bu tür yöntemler gezginlere daha az parayla daha kaliteli ve mutlu hayatlar yaşama imkanı verir. Bu şekilde yapabileceğiniz işlerin başında; grafik tasarımı, dijital pazarlama, fotoğrafçılık, iş danışmanlığı, yazarlık, çevirmenlik, sosyal medya yöneticiliği, bilgisayar ve yazılım programcılığı, sosyal medya içerik üreticiliği, online eğitmenlik, yabancı dil öğretmenliği gibi iş alanları gelir. Bu işlerin çoğu dijital ortamda gerçekleştiği için bu şekilde para kazanarak gezenlere genel olarak ‘‘digital nomad’’ denir.

Dijital ortam dışında fiziki ‘‘freelancer’’ olarak da çalışabilirsiniz. Örneğin gittiğiniz yerlerde bir süre kalarak İngilizce öğretmenliği yapabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirlerde hizmet veren işletmelerin katalog çekimlerini yapabilir, tanıtım videolarını hazırlayabilirsiniz. Sörf, dalış, dans veya yoga eğitmenliği yapabilirsiniz.

FİZİKİ ‘FREELANCER’ OLARAK DA ÇALIŞABİLİRSİNİZ

Dijital ortam dışında fiziki ‘‘freelancer’’ olarak da çalışabilirsiniz. Örneğin gittiğiniz yerlerde bir süre kalarak İngilizce öğretmenliği yapabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirlerde hizmet veren işletmelerin katalog çekimlerini yapabilir, tanıtım videolarını hazırlayabilirsiniz. Sörf, dalış, dans veya yoga eğitmenliği yapabilirsiniz. Şarkıcılık veya DJ’lik yaparak birçok beach-club veya barda performans sergileyebilirsiniz. Dövmecilik, boyacılık hatta aşçılık yapabilirsiniz. Kısacası, para edecek her türlü zanaatkârlık ve sanatkârlık becerinizi yolda kullanabilirsiniz. Çocuk yetiştiren arkadaşlarıma her zaman söylediğim bir tavsiyeyi yeri gelmişken burada da paylaşayım. 21. Yüzyıl diplomaya değil, beceriye sahip olanların iş bulacağı bir yüzyıl olacak. Bilmenin değil, sorun çözmenin; cevapların değil, soruların önem kazanacağı bir döneme giriyoruz. Bu şekilde yetiştirilen Türk gençleri Dünya’nın heryerinde iş bulma ve yaşama becerisine sahip olacaktır.

Yolda bu tür işleri icraa edebilmeniz için size gerekli olacak malzemeleri de yanınızda taşıyor olmanız gerekir. Örneğin, yanında drone taşıyarak gezen bir arkadaşım Kolombiya’da birçok otelin fotoğraf ve video çekimlerini yaparak gezisini rahatlıkla finanse etmişti. Yanında DJ setup’ını götüren arkadaşım Tayland’da DJ’lik yaparak hem para kazanıp hem de gezisine devam edebilmişti.

Bu tür işleri, seyahat öncesinde ve esnasında yapacağınız etkili bir hazırlık ve planlama süreciyle kolaylıkla bulabilirsiniz. Becerisi olan insanlara dünya’nın heryerinde ihtiyaç ve talep vardır. Ayrıca bu tür işler için Upwork, Freelancer, Fiverr, Bionluk gibi internet sitelerine başvurabilirsiniz. Bu siteler freelancer çalışmak isteyenlerle işverenleri ve proje sahiplerini bir araya getiren çok etkili ve güvenilir platformlardır.

Son yılların en popüler işi YouTuber’lık da seyahat ederken para kazanmak için iyi bir alternatif olabilir ancak yeterli bir gelir getirebilmesi için içeriklerin iyi belirlenmesi önem arz eder. YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız, cep telefonuyla herkesin çekebildiği sıradan gezi videolarının ötesine geçmenizi ve içeriklerinizde farklı bir odak noktası belirlemenizi öneririm. Örneğin, Dünya’daki farklı futbol stadyumlarını gezen, taraftar gruplarıyla röportajlar yapan, izleyicilere ilginç maçlardan görüntüler sunan bir spor-gezi kanalı tüm rakiplerinden sıyrılacaktır. Veya sadece sörf destinasyonlarını gezen, Dünya’daki sörf okullarıyla röportajlar yapan, veya Dünya’daki en iyi yoga ve inziva yerlerini araştırıp, bulup izleyicilere ulaştıran içerikler fark yaratacaktır. Örneğin, Dünya Edebiyat Rotası adı altında, Şili’de Pablo Neruda’nın, Brezilya’da Paulo Coelho’nun, Meksika’da Gabriel García Márquez’in evlerini gezen, ünlü yazarları yaşadıkları yerlerde tanıtan, ünlü kütüphanelerden çekim yapan bir edebiyat-gezi kanalının takipçi sayısı hem daha çok artacaktır hem de kurumsal işbirlikleri için daha çekici olacaktır. Bu yüzden yola çıkacak Türk gezginlere uluslararası alanda öne çıkabilmeleri için tek elle cep telefonuyla çektikleri klasik gezi vloglarından uzaklaşıp, daha profesyonel yöntemler kullanarak farklı temalarda içerikler üretmelerini öneririm. Brezilya’ya giden 101’inci Türk gezgin olup Rio sahillerinden benzer görüntüler çekmek yerine, Rio de Janeiro’daki en iyi Capoeira dans okullarını, Ju-jitsu salonlarını izleyicilere sunan 1. gezgin olmanız uzun vadede izlenme trafiğinizi ve gelirinizi arttıracaktır.

Yıllar önce bir duvar yazısı okumuştum. Şöyle diyordu: ‘‘Bazıları bavulunu toplayıp kaçar, bazılarıysa aynı yerde kalarak…’’  

Uzun lafın kısası, beş hafta süren bu yazı dizisini şu sözlerle bitirelim: Yola çıkmak istemeyenler için bahane çok, yola çıkmak isteyenler için bahane yok; yol açık, yola çık!

Gökhan Bozkurt
Latest posts by Gökhan Bozkurt (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir