Son 3 kilo diyeti

Son 3 kilo diyeti

Belli bir süre diyet yapıp kilo verdikten sonra kalan kiloları vermek daha zordur. Diyete ilk başladığınız zaman hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi görürsünüz, fakat sonra süreç yavaşlamaya başlar ve zamanla kilo kaybınız durma noktasına gelir.

Hedefinize ulaşmak için son birkaç kiloyu verememekten şikayet ediyorsanız yalnız değilsiniz, son kilolar biraz zor gidebilir. Bazı kilolar özellikle dirençlidir. Peki, bu durumda tartıdaki rakamı nasıl değiştirebilirsiniz? 

Belli bir süre diyet yapıp kilo verdikten sonra kalan kiloları vermek daha zordur. Diyete ilk başladığınız zaman hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi görürsünüz, fakat sonra süreç yavaşlamaya başlar ve zamanla kilo kaybınız durma noktasına gelir. Çok az yemek yiyerek ve yoğun spor yapılarak başlanan bu süreçte başlarda hızlı bir şekilde kilo verilebilir. Ama sonrasında kamp gibi gördüğünüz diyetten sıkılabilir kaçamak yapmak isteyebilirsiniz. Bu kiloları vermenin zor olmasının bir diğer nedeni de zayıflamak için günlük alınan kalori miktarı ile ilgilidir. Kilo verdikçe günlük kalori ihtiyacınız da azalır. Kilo vermenizin durması veya yavaşlaması durumunda panikleyerek kendinizi aç bırakmak çözüm değildir. Üstelik siz aç kaldıkça metabolik hızınız daha da yavaşlar ve fazla kilo alma riski doğar.

Yeni bir şeyler deneyin. Eğer hep aynı programın içindeyseniz, belki farklı bir beslenme şekli deneyebilir veya öğün saatlerinde değişiklik yapabilirsiniz.

KALAN 3-4 KİLOYU VERMEK İÇİN YENİ BİR ŞEYLER DENEYİN

Kilo verme programlarında kilo kaybının yavaşlamasının çeşitli nedenleri olabilir.

İşte o nedenler:

  1. Daha önce yapılan hatalı diyetler 
  2. Yanlış kilo hedefleri 
  3. Sürekli atıştırma alışkanlığı 
  4. yetersiz su tüketimi 
  5. uzun süreli açlık atakları 
  6. rutin beslenme alışkanlıklarınızın dışında diyetler uygulama 

Peki kalan 3-4 kiloyu vermek için ne yapmalı? 

Vücudunuzu şaşırtın

Yeni bir şeyler deneyin. Eğer hep aynı programın içindeyseniz, belki farklı bir beslenme şekli deneyebilir veya öğün saatlerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Motivasyonunuzu kaybetmeyin 

Diyetin başında insanlar genellikle çok daha disiplinli olurlar. Çevreden gelen yemek teklifi ve ısrarlara kulak asmazlar ama 8 -9 kilo verdikten sonra her gün 50 – 60 kalorilik küçük kaçamak haftada 400-500 kalori ayda 2000 kalori fazla yemek haline dönüşür bu da son kiloların daha zor gitmesine sebep olabilir.

Yeterli su içmeye dikkat edin

Yetersiz su tüketmek vücudun ödem tutmasına yol açarak kilonuza yansır. Her gün düzenli ve yeterince su için. Günlük tüketmeniz gereken su miktarını kilonuzu 30 ml ile çarparak bulabilirsiniz. Su tüketimini tek seferde değil, gün içerisine yayarak yapın. Yeterli su içmek metabolizmayı hızlandırır, açlık krizlerini önler, kilo vermeye yardım eder. Şekerli içeceklerden kaçının. Çay ve kahve, su yerine geçmezken, vücudun ödem tutmasına sebep olabileceğinden çay ve kahve tükettiğiniz kadar ek su için. Özellikle son 3 kiloyu vermek için güne mutlaka büyük bir bardak su ile başlayın ve öğünlerden önce mutlaka bir-iki bardak su tüketin.

Sürekli bir şeyler atıştırmak vücudun yağ yakmasını engeller. Akşam yemeğini erken bitirip sabaha kadar bir şey yememek yağ yakımınıza destek sağlayacaktır. Bu nedenle gün içerisinde aç kalmak yerine gece açlığını takip edin ve akşam yemeğinden sonra atıştırmayın.

AKŞAM YEMEĞİNDEN SONRA ATIŞTIRMAYIN

Proteinden zengin beslenin 

Proteinlerin sindirimi vücuda diğer besin gruplarından daha fazla enerji harcatır. Böylelikle metabolizmanızı ve kilo vermenizi hızlandırır. Her öğüne ekleyeceğiniz et, tavuk, balık, kurubaklagil, peynir, yoğurt gibi yüksek protein kaynakları enerji harcanmasını artırır, tokluk süresini uzatır, aşırı kalori alımının önüne geçer ve sürekli atıştırma yapmanızı engeller. 

Sürekli Atıştırmayın 

Sürekli bir şeyler atıştırmak vücudun yağ yakmasını engeller. Akşam yemeğini erken bitirip sabaha kadar bir şey yememek yağ yakımınıza destek sağlayacaktır. Bu nedenle gün içerisinde aç kalmak yerine gece açlığını takip edin ve akşam yemeğinden sonra atıştırmayın.

Bedeninizi dinlendirin

Eğer üç aydan daha uzun bir süredir diyet yapıyorsanız, programa bir süre ara verin, kilo koruma programına geçin ve koruma döneminde farklı besinler tüketin. Tekrar diyete başladığınızda sorun oluşturan son 2 -3 kiloyu daha rahat verebilirsiniz.

Eda Aygan
Latest posts by Eda Aygan (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir