Magnezyum çeşitleri ve kullanım koşulları

Magnezyum çeşitleri ve kullanım koşulları

Günlük ihtiyacınız olan magnezyum miktarı yaş ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 19-30 yaş arası erkeklerde ihtiyaç günlük 400 mg, kadınlarda ise 300 mg civarındadır. Bu ihtiyaç yaşın artmasıyla veya hamilelikte artmaktadır.

Magnezyum, vücut tarafından üretilemeyen, birçok besinde ve takviye ürününde bulunan, önemli bir mineraldir.

Protein sentezi, kas ve sinir fonksiyonları, kan glikoz seviyelerinin kontrolü ve kan basıncı regülasyonunun sağlanması gibi önemli mekanizmalarda rol oynamaktadır.  DNA ve RNA sentezinde ve bir antioksidan olan glutatyonun sentezlenmesinde gereklidir. Ayrıca, kalsiyum ve potasyum iyonlarının aktif taşımasında görev alarak, sinir iletimi, kas kasılması ve normal kalp ritmi için önemli bir hal alır. Bu gibi fonksiyonlar magnezyum faydaları olarak sıralanabilir.

Günlük ihtiyacınız olan magnezyum miktarı yaş ve cinsiyete göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 19-30 yaş arası erkeklerde ihtiyaç günlük 400 mg, kadınlarda ise 300 mg civarındadır. Bu ihtiyaç yaşın artmasıyla veya hamilelikte artmaktadır.

Magnezyumun yeterli seviyede alınması;

Adet öncesi sendromu azaltır.

Kan basıncını dengeler.

Fiziksel aktivite performansını artırır.

İnflamasyonu azaltır.

Migren ataklarını azaltır.

Kan şekeri dengelenmesine yardımcıdır.

Depresyonla mücadeleye yardımcıdır.

Uyku kalitesini artırır.

Magnezyumdan Zengin Besinler;

Ispanak

Pazı gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler

Bitter çikolata

Kabak çekirdeği

Badem

Avokado

İncir

Muz

Farklı türlerdeki takviyelerden elde edilen mineralin emilimi de farklılık göstermektedir. Örneğin, çözünebilen Mg vücut tarafından çözünemeyenlere kıyasla daha kolay emilir. Bu yüzden sıvı Mg takviyeleri daha etkilidir.

MAGNEZYUM TAKVİYELERİ

Bu mineral takviyelerde ve ilaçlarda, magnezyum oksit, magnezyum sülfat, magnezyum hidroksit, sitrat ve biglisinat olmak üzere çeşitli farklı formlarda bulunmaktadır. Farklı türlerdeki takviyelerden elde edilen mineralin emilimi de farklılık göstermektedir. Örneğin, çözünebilen Mg vücut tarafından çözünemeyenlere kıyasla daha kolay emilir. Bu yüzden sıvı Mg takviyeleri daha etkilidir.

  1. Magnezyum Oksit

Magnezyumun bu formu en sık kullanılan ve genelde en ucuz formudur. Aslında bu form magnezyum eksikliğini önlemek veya tedavi etmek için tercih edilmemelidir. Çünkü sindirim sistemi tarafından zayıf bir şekilde emilmektedir. Bu nedenle magnezyum miktarını arttırmayacaktır. Sadece kabızlık gibi rahatsız edici durumları kısa süreli rahatlatması amacıyla kullanılabilir. Çünkü bağırsak duvarından su çekerek gaitayı yumuşatır. Bu nedenle kullanım süresi de sürekli olmamalıdır.

  1. Magnezyum Malat

Spor öncesi kas gücünü arttırmak için ya da Fibromiyalji, kas ağrıları, kronik yorgunluk, omuz-boyun gerginliği, hassas noktaları hafifletmek, migren ve depresyon tedavilerinde iyi bir yardımcıdır. Ayrıca sindirim sisteminde emilimi iyidir. Vücuttaki magnezyum seviyelerini artırmak için iyi bir seçenektir.

  1. Magnezyum sitrat

İyi bir biyoyararlanıma sahip, yaygın olarak kullanılan bir formdur. Sindirim kanalında çok hızlı bir şekilde emilir, aynı zamanda dışkı gevşetici bir etkiye sahiptir. Bu form, birçok takviyede bulunur ve vücuda magnezyum iletimi için güvenilir bir seçenektir.

  1. Magnezyum Glisinat

Glisin, iyi bilinen sakinleştirici bir amino asittir. Bu kombinasyon iyi bir biyoyararlanıma sahiptir ve glisin aktif olarak bağırsak duvarı boyunca taşındığından, müshil etkisi yoktur. Hem glisin hem de magnezyumun sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisinden dolayı, bu kombinasyon kronik ağrı ve kas hipertonikliği için kullanılır. Kaygı, depresyon, stres, anksiyete ve uykusuzluğun azaltılmasına, sinir sistemini yatıştırmaya, PMS şikayetlerine yardımcı olmaktadır.

Eda Aygan
Latest posts by Eda Aygan (see all)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir