Camdan Adam

Camdan Adam

Bir zamanların Camdan Adamının Hatay halkı için yaptıklarına ve o anma töreninde siyasilere karşı duruşuna baktıkça, tüm ülke olarak bir kez daha onun içinde nasıl çelik gibi duruşa sahip bir kişiliğibarındırdığını gördü. Ülkemizin bugün karşı karşıya kaldığı birçok sorunda göstermek zorunda olduğumuz ilkelidürüşü göstermesi bakımından bu örnek iki kişiyi saygıyla selamlıyorum.

Cam gibi kırılgan bir adamdı” futbol oynadığı zamanlar. Çok sık sakatlanırdı.

Belki de hırs ve azimle top oynadığı içindi.

Belli ki duygusal, gönlü geniş bir adamdı.

Bunları pek bilemedik, anlayamadık o futbol oynarken.  O günlerdeki futbolun magazin dünyasında söz oralara gelmedi hiç bir zaman.

Fırsat da vermediler aslında. Ülkemizde başarısızlıklara “bahane” üretme mekanizması olan futbol endüstrisisinde, Gökhan Zan gibi sporcuları tanımamıza izin verilmedi çok fazla.

…Ve Gökhan Zan futbolu bıraktı. Memleketi Hatay’a yerleşti.  Tıpkı akranı olan Volkan Demirel’in antrenör olarak çalışmaya gittiği yere gitti.

Volkan Demirel de hırsı, heyecanı ve çok daha fazla da “hırçınlığı” ile nam salmış, Fenerbahçeli bir sporcuydu.  Aslında tüm bu meziyetleri onun da duygusal biri olduğuna işaret ediyordu. Ama o günlerdeki rekabetçi ortamda bunu bilmek hiç de kolay değildi.

Hatta bir Fenerbahçeli sporcu olarak, Galatasaray’a karşı oynadığı maçlardaki hırçınlığı ile rakip takım taraftarlarının “nefretini” kazanmış bir sporcu olarak oyunculuk hayatını tamamlamıştı.

6 Şubat 2023’te yaşadığımız deprem sonrasında, ülkemizin o zor günlerinde, bu iki spor insanımızı daha iyi tanıma imkânı bulduk.

Bu iki güzel insan devletin varlık göstermediği günlerde, depremin yol açtığı tüm acıları sahiplendiler. Bazen oradaki insanları dili oldular. Bazen de onların haklarının savunucusu oldular. Yaptıklarıyla, söyledikleriyle, ama daha da önemlisi kişilikleri ve duruşlarıyla spor camiasının dışına taşan bir sevginin muhatabı oldular.

Topluma yaptıkları liderliklerle sporcu kimliklerinin çok ötesine çıktılar.

Belki de sporcu olarak bilinirliliklerinin maksadı, bu gün depremde gösterdikleri liderliği gösterebilmelerine yol açacak kişiliklerinin gelişimini sağlayabilmekti.

Kim bilir?

Artık bu iki spor insanımızın sporculuklarının çok önüne geçmiş, topluma mal olmuş birer kişilik olmuşlardır.

Bu arada Gökhan Zan’ın Depremin birinci yılında yapılan anma törenindeki duruşuna da bir parantez açmak gerekmektedir.

Bir zamanların Camdan Adamının Hatay halkı için yaptıklarına ve o anma töreninde siyasilere karşı duruşuna baktıkça, tüm ülke olarak bir kez daha onun içinde nasıl “çelik gibi duruşa sahip bir kişiliği” barındırdığını gördü.

Ülkemizin bugün karşı karşıya kaldığı birçok sorunda göstermek zorunda olduğumuz “ilkeli” dürüşü göstermiş olmaları bakımından bu iki örnek kişiyi saygıyla selamlıyorum.

Darısı ülkemizdeki diğer liderlerin başına…

Bu dosyada, 11 ildeki yıkım hepimizi derinden yaralarken “bir daha olmasın” diyenleri, “seslerini duyuramayanları” ve “hesap vermeyenleri” tekrar hatırlıyoruz. Dosyamızdaki yazıları okumak için buraya tıklayınız.

Öner Günçavdı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir