Neden Yeni Arayış?

Merhaba.

Türkiyede pek çok alanda olduğu gibi siyaset, demokrasi ve özgürlüğün alanı da daralıyor. Bu daralmaya rağmen söz söylemek, sözün gücü ile bu alanları genişletmeye çalışmak hem zor hem de önemli bir mücadele anlamına geliyor.

Hala bu mücadeleyi sürdüren pek çok kişi ve kurum var. Yeni Arayış da, bu mücadelenin bir parçası olma hedefinde.

Yeni Arayış, yeni yüzüyle, yeni yazar kadrosu ve dosya yorum yazılarıyla bugünden itibaren yayın hayatına başlıyor.

1981 yılında lent Ecevit de, dönemin iklimi içinde benzer bir çabaya girişmiş ve Arayış dergisini kurmuştu.

2015 yılında bir grup arkadaşla birlikte, benzer iklimi yaşadığımızı düşündüğümüz için Yeni Arayışı kurmuştuk. Ne yazık ki koşullar, bu çabayı sürdürmeyi o dönem imkânsız kılmıştı.

Bu kez daha iddialıyız. Aynı hedef için bir kez daha yola çıkıyoruz.

Yeni Arayış, günlük siyasi, ekonomik analizlerin yanında; esas olarak bir yorum yani olanı açıklamayı değil anlamayı merkeze koyan bir platform olma iddiasında.  

Türkiye ve dünyanın içinde bulunduğu ağır sorunları birbirleriyle konuşan, tartışan yorum yazılarını kamusal alana taşımak esas hedefimiz. Bununla birlikte sorunları, kavramları, olayları özel dosya”lar şeklinde ele alma hedefinde Yeni Arayış.

Açıkçası zor zamanlarda söze, düşünceye gerçek değerini verme amacındayız.

Yoksulluktan barınmaya, ekonomiden adalete, depremden yapay zekaya, laiklikten muhafazakârlığa, demokrasiden popülizme kadar pek çok alanda hazırlayacağımız dosyalarla Türkiye ve dünya gündemine dair nabzı tutmaya çalışacağız.

Bu çabayı zenginleştirecek olan şüphesiz sizlerin ilgi ve katkısı olacaktır.

Kimseyi dışlamadan, kategorize etmeden sadece sözünün gücüyle değerlendirmek, sözünün tartışılmasına imkan sağlamak istiyoruz.

İşte Yeni Arayış’ın, hep birlikte daha güzel bir ülke için mücadele etmeye devam edeceğimiz, sözümüzü büyüterek, sorunlara çözümler arayacağımız bir platform, bir söz alanı, agora olmasını istiyoruz.

Daha güzel, umutlu ve yaşanabilir bir gelecek için…