TTB’den “bozkurt” açıklaması: Hekimler yansızlıklarını korumalıdır

TTB’den “bozkurt” açıklaması: Hekimler yansızlıklarını korumalıdır

Türk Tabipleri Birliği (TTB), bozkurt işareti yapan hekimlerin sosyal medyaya yansıyan fotoğraflarına ilişkin olarak, “Hekimler, meslek ahlakı kuralları gereğince sağlık hizmeti sunarken yansızlıklarını korumakla yükümlüdür” açıklamasında bulundu.

UEFA Disiplin Kurulu, EURO 2024’ün son 16 turunda oynanan Avusturya maçındaki ”bozkurt” işareti nedeniyle milli futbolcu Melih Demiral’a 2 maç ceza verdi.

Kararın ardından Türkiye kamuoyunda “bozkurt” işaretinin anlamı ile ilgili tartışmalar başlamış, sosyal medyada bozkurt işaretli fotoğraflar paylaşılmıştı.

Daha sonra bir grup doktorun ameliyat esnasında “bozkurt” işareti yaptığı anın fotoğrafı sosyal medyada yer almıştı. TTB, söz konusu fotoğrafa ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Tüm meslek ahlakı kuralları gibi, bu kuralların da var edilme nedeni, toplumun mesleğe ve mesleği uygulayanlara güven duymalarını sağlamaktır. Meslek ahlakı kurallarını ve ifade ettikleri değerleri deyim yerinde ise ‘gözümüz gibi koruma’ özenimiz de buradan kaynaklanmaktadır. Toplum da tıpkı hekimler gibi farklı kişisel değerlere ve politik kimliklere sahip bireylerden oluştuğu için, ancak güven duyulması halinde sağlık sorunları için hekimlere başvurulacak, tüm bilgiler rahatlıkla paylaşılabilecek ve meslek hakkıyla uygulanabilecektir. Bu nedenle hekimlerin sağlık hizmeti sunarken politik kimlikleri de dahil olmak üzere kişisel değerlerini bir yana bırakmaları, gerek kendilerine gerekse de tıp kurumuna karşı güvenin sarsılmasına yol açabilecek her türlü söz ve davranıştan kaçınmaları gerekmektedir. Söz konusu görüntülerin bu yükümlülüklerle bağdaşmadığı, güveni zedeleyici nitelikte olduğu açıktır. Gerek hekimlere gerek hekimleri istihdam eden kurumlara, toplum sağlığı açısından son derece önemli olan ‘hekimin yansızlığı’ ilkesini ve güveni koruma yükümlülüğünü bir kez daha anımsatıyoruz.”

 

İngiltere’nin arayışı: Gelenek ve değişim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir