Özgür Özel’den “SHP araştırılsın” talimatı

Özgür Özel’den “SHP araştırılsın” talimatı

Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) yeniden kurulması CHP MYK’da gündem oldu. CHP lideri Özgür Özel konunun araştırılmasını istedi.

Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre SHP’nin kurulduğuna dair haberlerin basına yansıması üzerine partinin liderinin ve kadrolarının kimler olduğu, CHP’de parti için muhalefetin başlattığı yeni bir girişim olup olmadığı, iktidara yakın siyasilerin CHP’nin içinde ayrıştırma yaratmak için başlattığı bir girişim olabileceği, CHP’de dışlandığını düşünen bazı isimlerin girişimi olduğu gibi birçok farklı değerlendirme geldi.

Tanınmayan kurucular

İlerleyen saatlerde partinin kurucu kadrosu basına yansıdı. Sosyal Demokrat Halkçı Partinin kurucuları şu isimlerden oluştu:

“Abdullah Çapar, Ahmet Arslan, Akın Gülay, Aziz Kızılarslan, Berat Umut Hoşgör, Burak Çelik, Diler Korkmaz, Doğukan Akdeniz, Emirkan Akdeniz, Emre Can Dursun, Enes Çelik, Engin Akyıldırım, Erdal Kayhan, Erdem Kaya, Erhan Kardeş, Gürkan Çelik, Hasan Korkmaz, İsmail Berk Güldoğan, Jale Ak, Kadriye Çelik, Mervenur Çelik, Mithat Çelik, Mücahit Çetinkaya, Okan Kanpara, Onur Karataş, Osman Ali Cavcı, Sabriye İçkilli, Selahattin Kardeş, Şaban Ergül, Tamer Demircan, Yunus Diler, Zülfü Hamit Altın.”

Kurucu kadrosu açığa çıkmış olsa da parti hakkındaki bilinmezlik sona ermedi. Zira kurucu isimler ne CHP yöneticileri ve milletvekilleri için ne de gazeteciler için tanıdıktı. Kuruculara dair internet aramalarında da tatmin edici sonuçlar yoktu. Pek çoğunun sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısı 10’un altındaydı ve haklarında siyasetle ilgili olduklarına dair neredeyse hiçbir içerik yer almıyordu. Kurucu kadrosu açıklanmış olsa da hangi siyasetçinin, ne amaçla SHP’nin kuruluşuna öncülük ettiği sorusu cevapsız kaldı.

Özgür Özel araştırılmasını istedi

SHP’nin kuruluşu, CHP’nin dün gerçekleşen MYK toplantısında da gündeme geldi. Pek çok MYK üyesi kuruluşu bu toplantıda öğrenirken CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi’den konuyu araştırmasını istedi. Özel, 1995’te kendisini feshederek CHP’ye katılan SHP’nin yeniden kuruluşunun, SHP adını ve logosunun kullanmasının önünde hukuki bir engel olup olmadığının da incelenmesini talep etti.

Masum değil, şüphe uyandırıcı

CHP yöneticileri böyle bir girişimin toplumsal bir karşılığı olmayacağını, Kemal Kılıçdaroğlu’yla hiçbir ilgisi bulunmadığını bildiklerini ifade etti. Pek çok CHP’li yönetici, bu hamlenin iyi niyetli olmadığını düşünürken kurucuların hiçbirinin siyaset sahnesinden olmamasının ve partiye dair hiçbir bilgiye ulaşılamamasının şüphe uyandırıcı olduğunu kaydederken, ‘Masum bir girişim olmayabilir, CHP’yi geriletme çabası olabilir ama sonuç alamazlar’ değerlendirmesini yaptı.

CHP’li bir yönetici, “Kuruluş dilekçesi İçişleri Bakanlığı’nda. İçişleri Bakanlığı’na verilen bu dilekçenin sızmaması ancak İçişleri Bakanlığı’nın sızdırmamasıyla mümkün olabilir” değerlendirmesini yaptı.

Bozkurt işareti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir