Osman Kavala: “Keyfi cezalandırmanın devam edeceği görülüyor”

Osman Kavala: “Keyfi cezalandırmanın devam edeceği görülüyor”

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen ve geçtiğimiz günlerde kanun yararına yeniden yargılama talebi reddedilen Osman Kavala ve avukatları basın açıklaması yaptı.

Gezi davasında mahkum edildiği ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onanan ve 2 bin 440 gündür cezaevinde tutulan Osman Kavala, yaptıkları başvuruların AYM tarafından kısa süre içinde değerlendirilmesini umduğunu söyledi. Kavala, “Gezi davasında hukuk ve demokrasi değerlerine bağlı insanlar suç işlediklerine dair delil olmadan yargılandılar, ağır cezalara çarptırıldılar” dedi.

Gezi davasında demokrasiye bağlı insanların hiçbir delil olmadan yargılandığını belirten Kavala, yaklaşık 7 yıldır cezaevinde tutulduğunu hatırlattı.

Yaptığı başvuruların önümüzdeki günlerde AYM tarafından değerlendirilebileceğini belirten Osman Kavala’nın açıklaması şöyle: “Gezi davasında hukuk ve demokrasi değerlerine bağlı insanlar suç işlediklerine dair delil olmadan yargılandılar, ağır cezalara çarptırıldılar. Benim de yakında cezaevinde yedinci yılım tamamlanmış olacak.

Yerel Mahkemelere ve Adalet Bakanlığı’na yapmış olduğumuz davanın yeniden görülmesi taleplerinin reddedilmesi, keyfi cezalandırmanın bir süre daha devam edeceğini göstermektedir. Yine de, Anayasa Mahkemesi’nin önümüzdeki günlerde başvurularımızı değerlendirerek AİHM kararları doğrultusunda karar vereceğini ümit ediyorum.

Ülkemizde temel hukuk ilkelerinin egemen olacağı günlerin uzak olmadığına inanıyorum. Yurttaşların özgür ve güvenli biçimde yaşama hakkının korunması devletin temel yükümlülüğüdür. Her yurttaşın hayatı eşit derecede değerlidir.”

Sinan Ateş cinayetinde yargıya düşen görev

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir