DSÖ, ‘zayıflama ilacı’ uyarısında bulundu: Sahteleri artıyor

DSÖ, ‘zayıflama ilacı’ uyarısında bulundu: Sahteleri artıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), tip 2 diyabet ve obezite tedavisinde kullanılan semaglutid sınıfı ilaçların sahte versiyonlarının arttığını belirterek, oluşturabileceği sağlık tehditlerine karşı uyarıda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bazı ülkelerde tip 2 diyabet ve obezite tedavisinde kullanılan semaglutid sınıfı ilaçların sahtesi hakkında uyarı yayınladı. DSÖ’den yapılan açıklamada, kilo kaybı için reçete edilen bu ilaca olan talebin arttığı ve aynı oranda sahtelerinin de artığı vurgulandı.

DSÖ’nün dün yaptığı açıklamada “DSÖ Küresel Gözetim ve İzleme Sistemi (GSMS), 2022’den bu yana tüm coğrafi bölgelerde sahte semaglutid ürünlerine ilişkin raporların arttığını gözlemliyor. Bu, bazı raporların onaylanmasının ardından DSÖ tarafından yayınlanan ilk resmi bildirimdir” denildi.

Semaglutidler, tip 2 diyabetli kişilere kan şekeri seviyelerini düşürmek, kardiyovasküler rahatsızlık riskini azaltmak ve iştahı da bastırdığı için kilo kaybı için reçete edilen ilaçlar olarak biliniyor.

DSÖ, bu sebeplerden dolayı ilaca talebin arttığını ve aynı oranda sahte üretimin de arttığını belirterek sahte ilaçların insan sağlığına zararını vurguladı. DSÖ açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Semaglutidler, mevcut yüksek maliyetleri nedeniyle DSÖ’nün diyabet yönetimi için önerdiği tedavilerin bir parçası değildir. Ayrıca diyabet için semaglutidlerin kan şekeri ve kardiyovasküler risk üzerindeki etkilerine benzer etkileri olan daha uygun fiyatlı tedaviler mevcuttur.”

Bir Ulysses yazısı: James Joyce, Sylvia Beach ve Bloomsday

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir