Merkez Sağda Neden Bir Alternatif Yok?

Merkez Sağda Neden Bir Alternatif Yok?

5 ay önce yapılan seçim AKP’nin tek parti olarak iktidar olmasına olanak verdi. Halbuki, daha 8 ay önce bir koalisyon ihtimalinden konuşuluyordu.

Politik iktisatta uzmanlaşmak isteyen öğrencilerimize öğrettiğimiz teoriler böyle bir sonucu açıklayamıyor, hiçbir anket şirketi bu sonucu öngöremedi. Peki bu senaryo nasıl gerçekleşti?

Olay aslında basit : Türkiye seçmeninin büyük kısmı merkez sağa oy veriyor ve bu alanda tek parti AKP.

Peki neden merkez sağda alternatif yok?

Türkiye büyük bir çıkmaza doğru sürüklenmekte ve çözüm siyasette. Siyasette çözüm üretmek için alternatif partiler olmalı. Neden AKP’nin sağda alternatifi yok?

İlk bakışta alternatif olmamasının sebepleri şunlarmış gibi gözüküyor:

1) Gençler politikaya giremiyor çünkü ciddi bir sermaye ve halihazırda çalışan bir teşkilat gerekiyor.

2) AKP’nin politikalarını onaylamayanlar şu ya da bu sebepten dolayı alternatif oluşturamıyorlar.

3) CHP şu ya da bu sebeple kendini merkeze çekemiyor ve de solu istediği ya da düşündüğü gibi temsil edemiyor ve oy alamıyor. (Bill Clinton`un 1992 Amerikan seçimlerinde çok güzel bir şekilde başardığı olayı başaramıyor sonuç olarak.)

4) MHP`nin ne yaptığı belli değil.

Bu sebeplerin hepsinin altında Türkiye`deki katı, kuralcı, esnek olmayan ve de yeni fikirlere imkan tanımayan sistem yatıyor.

Bu çarpıklığın başta gelen sebebi bozuk eğitim sistemimiz. Bu sistem değişmediği sürece, demokrasi maalesef böyle yarım işleyecek ve de merkez sağda alternatif tıkanıklığı olacak.

Bu sistemin değişmesinin tek ama tek yolu var o da eğitim sisteminin düzeltilmesi. Seçmen ne kadar eğitimsiz ise, o seçmeni istismar etmek de o kadar kolay.

Bu eğitim, yani -hak, hukuk ve özgürlüğün üstünlüğüne, demokrasi ve laikliğin önemine, bilim, çağdaşlık ve yeni fikirlerin her şeyin önünde gelmesi gerektiğine olan inanca- önem veren eğitim, çocukluktan gelecek bir eğitim maalesef bir kaç ayda oluşacak bir olgu değil.

Türkiye’deki eğitim sistemindeki sorunlar yaygın. Sistem araştırmayı ve öğrenciye sunulanı sorgulamayı öğreten değil, aksine verilen bilgiyi olduğu gibi alıp daha derine inmeyi teşvik etmeyen bir sistem.

Böyle bir sistemden sorgulamayı ve herşeyi olduğu gibi kabul etmemeyi bilen gençler yetişemeyeceğine göre, merkez sağda alternatif olabilecek gençler de malesef yetişemeyecek ve merkez sağda bir alternatifin değerini bilecek seçmen de yetişemeyecek.

AKP’nin önümüzdeki 5 yıl eğitim reformuna vereceği önem, gerçekten Türkiye’nin geleceğini düşünüp düşünmediğinin de en iyi kanıtı olacaktır.

Maalesef, ülkenin içinde bulunduğu çıkmaz, her geçen gün büyüyen terör olayları, Orta Doğu’daki savaşın Türkiye’nin içine sıçramış olması yapısal reformları ve de bu reformlar için de en önemlisi olan eğitim reformunu geciktirecektir. Bu yüzden hem ülkenin uzun vadeli büyümesi ve kalkınması tehlikeye girecek, hem de eğitimli seçmen, sağda alternatifin olması gerektiğinin önemini anlayacak seçmen yetişmeyecektir.

Belki kulağa klişe gibi gelse de çözüm eğitimde!

Ekonomi ve Finans Profesörü olarak Maryland Üniversitesinde Neil Moskowitz Kürsüsü Başkanlığı görevini yürütmektedir. Aynı zamanda Uluslararası Ekonomik Araştırma Bürosu (Boston) ve de Ekonomik Politika Araştırmaları Merkezinde (London) kıdemli araştırmacıdır. Son 10 yıl içinde, Bilkent Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Harvard Üniversitesi’nde ziyaretçi Doçent ve Profesör olarak görev yapmıştır. Ayrıca, 2008 yılında Avrupa Merkez Bankasında Duisenberg üst düzey danışman, 2010-2011 yıllarında Dünya Bankası Orta Doğu Bölümü baş danışman, 2012-2013 yılında Uluslararası Para Fonunda üst düzey danışman olarak görev yapmıştır. Beyin göçünü geri çevirmek için Avrupa Birliği tarafından Avrupa Birliği üye ve aday ülkelere ABD’deki araştırmacıları çekmek amacıyla verilen Marie Curie IRG ödülünü 2008 de almış ve bu ödülü alan ilk Türk sosyal bilimci ünvanını kazanmıştır

1 Yorum

  1. Avatar ayten aydin says:

    Egitimin onemi nekadar savunulsa az olur ama ulkenin bu gunku idareciletinin insani bagimsica yetismeye ve gelismeye birakmayacagi cok acik. Bu durumda nasil bagimsizligi kavrayacak insan yetisir. Bu konuda ileri degil geri gidiyoruz ve biribirinin aynasi yaratiklar olusacak. Boyle giderse hic bir sekilde insan gelismesinde ileri gidilemiyecek. Unutmayalim ki saglikli buyume ve butunlesme doga kanunlari gibi degisiklikten gecer. Ulkemiz bu konuda cok yanlis yolda. Nasil degicegini genclerin kendileri farkedecek ve ellerini hamura sokacaklar. Tabii sizlerin destegi cok onemli. Ha gayret.

Düşüncenizi Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.