Barışa Söz Veriyoruz

Barışa Söz Veriyoruz

Sadece üç gün önceydi. Aziz Sancar’ın Nobel Kimya Ödülü almasından gurur duyup memleketimizin geleceği için umutlanmıştık. Dün KCK’nın eylemsizlik ilan edeceği haberi ile umutlandık. Bugünkü Barış ve Demokrasi mitinginde yaşanan katliam ile sarsıldık, dağıldık, kahrolduk, eksildik.

Acımız çok büyük.

Oysa Barış ve Demokrasi Mitingi coşkuyla, kol kola, yan yana barışa doğru bir yürüyüş olacaktı.

Barış severler, barışa olan özlemi dile getirilecekti. Çatışmanın iki tarafına da artık ölümler dursun, yaşam kazansın, Savaşa inat barış hemen şimdi diyeceklerdi. Halaylar çekilecekti. Barışa yürüyeceklerdi. İşçi, emekçi, öğrenci, kadın, erkek hayal ettikleri Türkiye’yi dile getireceklerdi.

Barıştan korkanlar, barışa yürüyenleri katlettiler.

Barıştan korkanlar sadece Ankara’yı değil bütün Türkiye’yi kana buladı. Barıştan korkanlar sadece Barış, Demokrasi ve Kardeşlik mitingine katılan barışseverleri değil bütün Türkiye’nin bütün dünyanın barışseverlerini öldürmek istedi.

Bugün hepimiz yaralıyız.

Üç gün yasımızı tutacağız. Yakınlarını kaybedenleri acısını sarması için yardım edeceğiz. Vuruldukları yeri tren garının önünü kırmızı karanfillerle donatmalıyız. Barış şehitlerinin anısının önünde saygı ile eğilmeliyiz. Yakınlarını kucaklamalıyız.

Ama bizi korkutmak, barış ve birlikte yaşam talebimizden vazgeçmemizi isteyenlere cevabımız var. Çok üzgünüz, kırgınız, yaralıyız ama korkmuyoruz. Bize dayattığınız savaşa karşı barışa daha fazla sarılacağız. Birbirimize yan gözle bile bakmayacağız, yaralarımızı saracağız.

Bu katliamı yapanların kim olduğunu hükümetten bulmasını talep edeceğiz. Silahlı mücadelenin hemen son bulmasını, sivil siyasetin daha güçlü bir barış söylemi geliştirmesini talep edeceğiz.

Demokratik, eşit vatandaşların yan yana barış içinde yaşadığı bir Türkiye isteyeceğiz.

Biz barışseverler daha çok kenetleneceğiz.

Konuşarak, anlayarak, anlaşarak, kucaklayarak, severek barışı inşa edeceğiz. Memleketimizi korkak savaş tacirlerine bırakmayacağız. Bir gidip bin geleceğiz.

Bugün barış yürüyüşünü tamamlayamayan Barışseverler, size söz veriyoruz.

Yürüyüşünüzü bu topraklarda ve dünyada bizler devam ettireceğiz.

Mekanınız cennet olsun.

1 Yorum

  1. Avatar ayten aydin says:

    Guzel bir degerlendirme ve umit yenileyecek bir yazi olmus. Umarim korkuya karsi bir ilac & tedavi olacak. Olum yerine yasami sectirecek ve de guclerin karmasarak butunlesmesini saglayacaktir. Bu olay hepimizi kamcilasin ve butun millet olarak gelecege dogru giden gemimizin dumenini bilincli olarak elimize almamizi saglasin.

Düşüncenizi Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.