Eğer Bahçeli CHP-MHP-HDP Koalisyonuna Evet Deseydi…

Eğer Bahçeli CHP-MHP-HDP Koalisyonuna Evet Deseydi…

7 Haziran seçimleri sonucunda aritmetik olarak 13 sene sonra ilk defa içerisinde Adalet ve Kalkınma Partisini (AKP) barındırmayan yeni bir iktidar alternatifi ortaya çıkmıştı.

Toplam oyların %55`ini alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) geniş temsilli bir koalisyonla Hükümet kurma şansına sahipti.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu`nun cesur girişimi ve HDP lideri Selahattin Demirtaş`ın kapıyı kapamamasına rağmen MHP lideri Devlet Bahçeli`nin katı, net ve olumsuz tavrı nedeniyle bu ihtimal fikir aşamasında öldü.

Siyasette “eğer” demek zor: Karmaşık ve iç içe geçmiş bir etki-tepki sisteminin başat unsur olduğu Türkiye siyasetinde ancak spekülatif bir akıl yürütme yapabiliriz.

Fakat bazı şeyler de oldukça net:

Bu yüzden zamanı  73 gün geri alıp akademide adlandırıldığı haliyle “counterfactual” bir analiz yapmaya çalışalım:

Eğer Devlet Bahçeli  bu şekilde davranmayıp, ülkenin demokratik, ekonomik ve dış politik restorasyonunu gerçekleştirecek bir CHP-MHP-HDP koalisyonuna “evet” deseydi Haziran`dan bugüne nasıl bir Türkiye`de yaşardık?

1-        TBMM Başkanlığı: 1 Temmuz 2015`te Meclis MHP ve CHP ortak adayını (Baykal yahut Ihsanoglu) Meclis Başkanı olarak seçer; yasamanın başına meclisin adil ve etkin olarak çalışmasını öncelik olarak belirleyecek ve sağlayacak bir siyasi aktör geçerdi. Meclisin çalışma takvimi, gündemi ve öncelikleri Meclis Başkanlığı tarafından belirlenirdi. Haklarında ciddi yolsuzluk iddiaları olan dört eski bakan yüce divana gönderilir, adil bir şekilde yargılanmalarının önü açılırdı. Suçsuzlarsa aklanırlar, suçlularsa cezalarını çekerlerdi. Demokrasinin temel meselesi olan seçim barajının düşürülmesi, devlet kurumlarının bağımsızlığı, Cumhurbaşkanlığı yetki ve imkanlarının kısıtlandırılması konusunda  somut adımlar atılabilirdi.

2-        Hükümet: Türkiye`de vakit kaybetmeden bir koalisyon hükümeti kurularak siyasi istikrar ivedi olarak tesis edilirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan görevi usulen 9 Temmuz`da AKP Lideri Ahmet Davutoğlu`na verse bile Meclis içerisindeki üç partinin net tutumu ve kamuoyu baskısı nedeniyle Davutoğlu görevi iade edip, hiç bir oyalama yapılmadan görevin ilk hafta sonucunda CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu`na verilmesi sağlanırdı. Yapılan koalisyon müzakereleri sonucunda Hükümet Meclis Başkanlığı seçiminden sonra ivedilikle kurulurdu. Türkiye siyaset, dış politika ve ekonomide ciddi zorluk ve sınavları göğüslemesi gerektiği dönemde güçlü bir Hükümetle temsil edilirdi.

3-        Terör:  MHP ve HDP`nin beraber olarak Hükümet ortağı olduğu bir iktidar döneminde ne terörü ortaya çıkartacak bir kaos ikliminin oluşmasına imkan tanınır, ne de PKK terörü bu yöntemi tercih etse bile Kürt nüfusu içerisinde meşruiyet sağlama zeminini kazanabilirdi. Provokasyon ve kaos ortamının oluşması engellenirdi. Haziran`dan itibaren kaybettiğimiz 55 şehidimiz büyük ihtimalle bizimle olurdu. Türkiye Cumhuriyeti`nin Cumhurbaşkanı elini şehit cenazesinin üzerine koyarak seçim konuşması yapmazdı. Kürt meselesinin çözümünde İmralı ve PKK`yı muhatap almadan, Kürt siyasetinin meşru temsilcisi HDP ile müzakere ederek yeni bir pencerenin açılmasına imkan tanınırdı.

4-        Ekonomik Kriz: AKP`nin son 5 senede yarattığı makroekonomik dengesizlik ve dışa bağımlılık sonucu yaratılan siyasi kırılganlıkla dış faktörlerinin birleşmesinin sonucu daha da sert yaşayacağımız ekonomik kriz bugün olduğu gibi kapımıza dayanmazdı. 6 Haziran sabahı Amerikan Doları 2.65TL seviyesinde idi. Hükümet kurulumu sonrası aşağıya iniş başlardı. Yüksek dolar borcuna sahip özel sektörün yükü 7 Haziran – 19 Ağustos arasında olduğu gibi % 10 daha artmazdı. Kış öncesi Türkiye`nin ithal etmekte olduğu doğal gaza ödeyeceği fatura şişmezdi. Vatandaş daha da fakirleşmezdi. 2015 ve belki 2016 yılı tamamen kaybedilmezdi. FED`in önümüzdeki aylarda başlayacağı faiz artırımı sonrasında yaşanacak küresel likidite azalımına karşı Türkiye demokrasi ve özgürlükler konusunda yapacağı bir restorasyonla yabancı yatırım çekmeye devam ederdi.

5-        Sivil Darbe: Cumhurbaşkanı Erdoğan keyfi ve oldu-bittici bir yaklaşımla “benim artık fiili güçlerim var. Rejim zaten değişti Anayasa da buna ve bana uymalı diyemezdi. Bunu deme cüretini gösterebilseydi bile yasamanın başı TBMM Başkanı ve yürütmenin başı Başbakan tepkisini net bir şekilde koyardı. Ülke bu keyfi ifadeyle her olasılığa açık olan sivil darbe girişimine maruz kalamazdı.

6-        Normalleşme: Ülke siyasetinin ve normalleşmenin olmazsa olmazı olan merkez sağ siyaset mevcut anlayışla ve tek-adam hegemonyasının etkisinde bir yere gidemeyeceğini görür ve muhalefette olduğu süre zarfında ciddi bir hesaplaşma, reform, temizlik ve değişim sürecine girerdi. Bu durum bir sonraki seçimlerde rekabetçi bir seçim sürecinin oluşmasına neden olur ve Türkiye iyi bir senaryo olan bir merkez sağ-merkez sol koalisyonun ilkeler ve uzlaşı doğrultusunda kurulmasının önü açılırdı.

7-        Küresel itibar ve G20 Zirvesi : Dünya medyası “Erdoğan kendi çıkarı için ülkeyi kaosa atıyor” haberlerini yapamaz, Türkiye dünyada kaybetmekte olduğu algı ve potansiyelini ivedilikle kaybetmezdi. Kasım ortasında yapılacak G20 zirvesinde Türkiye istikrarlı, ekonomik olarak kuvvetli ve dış politikada sözü geçen bir ülke imajını ortaya koyardı. Gündeminde terör, ekonomik kriz, Cumhurbaşkanı istediği için yapılan bir seçim değil, demokrasi odaklı bir kalkınma planı ve küresel krizlerin çözümü yönünde ortaya koyacağı irade olurdu. Türkiye Cumhuriyeti güçlü ve müreffeh bir dünya devi görüntüsü verirdi.

8-      Dış Politika: AKP dış politikasının yarattığı izolasyon nedeniyle birçok kriz çözümü masasında oturamayan Türkiye, çözümüne katkı sunmadığı İran meselesinde bile ortaya çıkacak ekonomik pastadan pay alma konusunda iddialı bir pozisyonda olurdu. Suriye krizi, ISID ile mücadele, Suriyeli göçmenlerin konumu gibi birçok meselede dış dünya ile daha eşgüdümlü bir yol haritası izlerdi.

Haziran Türkiye demokrasisi için önemli bir ay. Haziran ayında toplumsal muhalefet otoriter Erdoğan rejimine karşı ilk defa net bir şekilde sesini yükseltti. Bundan tam iki sene sonra AKP`nin yer almadığı başka bir Türkiye mümkündü.

Fakat bu Türkiye gerçekleşmedi.

Çünkü bütün söylemini millet ve ülkesini herkesten daha çok sevdiğini iddia eden bir siyasal ideolojinin lideri Bahçeli buna izin vermedi!

Ülke kaosa sürüklendi.

Demek vatanseverlik konuşarak olmuyormuş…

Tebrikler Bahçeli.

Bu biraz da senin eserin. Eserinle gurur duyuyor olmalısın!

Cenk Sidar New York ve Washington merkezli GlobalWonks şirketinin kurucusu ve CEO`sudur. Türkiye Rüyası Yeni Siyaset kitabının yazarıdır. Johns Hopkins Üniversitesi İleri Uluslararası Çalışmalar Okulu’dan (SAIS) yüksek lisans derecesi bulunmaktadır.

50 Yorum

 1. Avatar Serkan apaydin says:

  Varsayimlarla Devlet Bahceli’yi elestirmeniz cok komik, bugün Devletin bu hale gelmesi MHP nin sucuda degil. AKP ye oy veren insanlar onu iktidarda görmek isteyen bir kesim var, demokraside maalesef bunlar var. Üclü koalisyonu MHP bir kere yasadi, hic hayirli olmadi, ozamanda sizin gibi Ülkenin kurtulmasi icin DSP MHP ANAP koalisyon yapsin diyenler vardi. Geldigimiz nokta belli…. Varsayimla siyaset yapilmaz.
  Iyi günler….

  • Avatar Emil says:

   Bu bur varsayim, siyaset de degil ayrica. Nerenizle okumussunuz yaziyi? Toptan yerin dibine batmasi gereken kirli siyaset oyunlarinin karşısında bir yorum olarak duran bu yaziyi elestiriyor olabilmenizden dolayi asıl bugunlerin sorumlusu sizsiniz. Umarim şahsinizda bunun icin yeterli çıkarı elde etmişsinizdir.

   • Avatar mete says:

    Sizi gidi demokrasi havvarileri. yazıyı siz nerenizle okuyorsanız herkeste orasıyla okuyor. o kadar alim bilgilisiz ki… amerikada okumadığınız üniversite kalmamış. biz bize yeteriz. siz alacağınızı almışınız zaten..

    • Avatar Mustafa says:

     mr. Sidar ;
     1. Eliminate PKK support on HDP.
     2. Declare HDP is Turkey’s party ,and strongly condemning PKK terror against citizens of Turkey.
     3. Cut HDP ties with PKK

     For Citizens of Turkey PKK=HDP with frags and suits.

   • Avatar Trn demir says:

    Say’ın çok bilmiş varsayımlar kuracaksan doğru doneler üzerine kuracaksın yanlış donelerle varsayım kurulmaz!!! Zira Kürt halkının Meşru temsilcisi diye adlettiğin parti direktiflerini terör örgütü liderinden alıyor ise ve hala bu ülkede PKK terör örgütü ise Kürt halkının Meşru temsilcisi hdp olamaz yani hipoteziniz en başından çürük müş! Bir başka unsur birtarafta özerklik isteyen Terörden medet uman hdp diğer tarafta aksi için herşeyi yapmaya hazır bir MHP sırf AKP düşmanlığı için bir araya gelsin diyorsun paralelci mantığı! Ama bahçeli için şunu söyleye bilirim parti düşmanlığı değil vatanın bekası için herşeyi yapacak kadar yüreklidir ve bu kaos ortamında sadece anayasanın ilk dört maddesine dokunulmamasını ve şaibe li Kişilerin yargıya sunulmasını istemek mi hukukunüstünlüğüne herkesin tabi Olmasını istemek mi devlet Bahçeli’yi suçlu yapıyor! Bence siz şu paralel ilişkilerinizden kopun önce vatan demeyi öğrenin o zaman anlarsınız ki önce vatan diyen bahçeli ne denli haklıymış

   • Avatar Melisa says:

    Eleştiri eleştiridir Emel hanım. Kabullenememek sizin sorununuzdur. Şu yorumla Aktrollerden bir farkınız kalmadığını belli etmişsiniz.
    MHP bu konuda tecrübeli. Ayrıca HDP ile koalisyon kursaydı bir çok seçmenin gözünden düşecekti. Ben de istemiyorum zaten böyle bir şey. Hele CHP milletvekillerinin şu son olaylardaki tutumunu gördükten sonra. CHP HDP bir olup MHP yi yalnız bırakırlardı.

  • Avatar Kunter says:

   Tebrik ederim bende “Kürt meselesinin çözümünde İmralı ve PKK`yı muhatap almadan, Kürt siyasetinin meşru temsilcisi HDP ile müzakere ederek yeni bir pencerenin açılmasına imkan tanınırdı.” cümlesinden sonra okumayı bıraktım. HDP, PKK’dan ve imralıdan ayrı öyle mi? Seçim akşamı Apo’ya teşekkür eden adamlar bunlar. Neyi amaçladığı bu cümleden belli zaten.

  • Avatar MehmetN says:

   Eger bu koalisyon kurulsaydi AKP’yi iktidarda gormek istiyen ve ona oy verenler bu sansi baska baharda yakaliyacaklardi.Zira 1 kasim secimleri olmiyacakti.Bu kadar Turk insanida olmiyecekti.DSP_MHP_ANAP koalisyonunuda Bahceli bozdu.Cilleri “Erkeksen erken secime gidelim” lafina karsilik erkekligini ispatladi ve kendisi baraj alti kaldi.Uclu koalisyonda Kemal Dervis harika isler basardi.Ekonomiyi rayina oturttu.Tam bu uclu koalisyon meyvalari topliyacakken “Erkeklik” ispati agir basti.Esas geldigimiz nokta simdi belli oldu! Turkiye irticaya ve bolunmeye teslim oldu.Eger milliyetcilerin varmak istedigi nokta bu ise,”olmasinlar” daha iyi….!Sizede iyi gunler eger iyi gunumuz olmasi mumkunse bu asamada…

 2. Avatar Ayten Aydin says:

  Bana oyle geliyorki artik yukaridakiler pusulayi kacirdi. Asagidan yukariya bakmak ve de
  Artik asagilardan ve temiz- yaratici ve de cesur kafa ve kalplerle yeniden ve de yeni -saglikli tohumlarla baslamak gerekecek. Yeni Arayis projesi tabana uygun ve -guclu toprak-su-hava-isi yardimi ile onu ayakta ve saglikli tutar ve de yoluna cikacak dikenleri temizlerse gayesine erisir. Ana aktorlerin tabanada oldugunu ve de kan damarlarinin uc noktalarinin kirsal oldugunu hatirlayalim. Demek vatandaslik konusarak ve tabandan adim adim butunleserek ve karmasarak (ayrilamayan butunlesme-kimyasal birlesme ornegi- anlaminda) demek imis demeniz yerine tam oturacaktir. Oyle gunlere dogru…

 3. Avatar Yılmaz says:

  Bu kadar cahilce bir analiz olur mu? Siz siyaseti bir aydır mı izliyorsunuz? Kaç bölüm oynandı bu dizide yüzyıllardır. Mhp nedir Hdp nedir? Neyin koalisyonundan bahsediyorsunuz.. Bugüne kadar duyduğum en saçma, ölüdoğan bir siyasi analiz yapmışsınız. Aslında uzaylılar gelseydi de ülkedeki insanların yarısını bir yere diğer yarısını da bir yer taşısaydı bugün yaşadığımız sorunların hiçbiri olmayacaktı 🙂

  • Avatar Aydın says:

   Sizin cehaletinizin daha yüksek olduğu su götürmez. MHP ve HDP koalisyon yapamaz mı demek istiyorsunuz? Neden birileri ayrılmak zorunda, taşınmak zorunda bu ülkede. Birbiriyle anlaşma, kardeşçe, saygılı bir şekilde, İNSANCA yaşamak bu kadar mı imkansız? İşimiz uzaylılara kaldıysa, sizin zihniyetinizdeki insanlara kaldıysa sittin senede sorunlarımız çözülmez.(Bir siyaset bilimi uzmanı olarak söylüyorum; yukarıdaki yazıda bahsedilenler zor olabilir ama imkansız değildir, cahilce bir analizi yorumunuzla siz yapmış oluyorsunuz)

 4. Avatar sefa says:

  Peşinen ve anlattığınız olasılığı kabul etmek Erdoğan’a rağmen ülkemize tavır almanın yeni şekli olurdu. Chp nin içindeki akp yanĺıları zaten belirginler. Bunlar hdp için oluşan kumpanyanın sağda solda gizlenmiş piyonları.
  (ermeni kökenliler kendilerini gizlemiyorlar. Hdp liler her ne kadar kürtleri temsil ediyoruz deselerde asıl niyetleri aleni belirgin, kürt kimliğine saklanmış ermenileri organize etmek.Avrasyada ikinci İsrail halkı olabilmek. Bu durum AB, ABDve İngiltereli emperyalist oluşumların işine gelmektedir.
  Anlayacağımız her olasılıkta Türk Cumhuriyetlerinde yaşayan soydaşlarımızı Iran da olduğu gibi ikinci sınıf halk durumuna sokma gayret ve çabası içinde olması için uğraşılmaktadır.)

 5. Avatar Kemal Izmirli says:

  Sayin Serkan Apaydin: Tabi ki ulkenin geldigi halden AKP ve en basta Erdogan olmak uzere AKP yoneticileri ve son olarak AKP ye oy verenler sorumludur. fakat ele gecen bu firsatin heba edilmesinden hic suphesiz kati tutumu ile MHP ve lideri bahceli sorumludur

 6. Avatar Ömer says:

  Eger 7 haziran secimleri sonucunda pkk ateskesi bitirmeyip yeni hukumete sans veriyorum deseydi dedikleriniz olabilirdi yani bu tablonun sorumlusu mhp degil pkkdir

  • Avatar alper karakaya says:

   aşkısı pkk hangi kafayla ateşkes bitirdi sence ya da bitirmedi. Saldıracağı belliydi çünkü akp iyi kullandı bunlar saldırsın hdpye ötelerim, bir yandan da arapçılıktan türklüğe kaymış gibi görünürüm dedi. sorumlu mhp. eline geçen fırsatı kullanamadığı için.

 7. Avatar drkadri says:

  Öncelikle Melis Alphan’ın önerisiyle burada olduğumu ve karşılaştığım tablodan memnun olduğumu söylemeliyim. Cenk Sidar’ı Diken’den bir süredir takip ediyorum zaten. Koalisyona dair görüşlerini biliyordum. Buna itirazım yok. Kendi görüşüdür olabilir. Fakat asıl mesele sanırım şu. Siyaseti sadece bulunduğumuz yerden yorumlamaya çalışıyoruz. Senaryosunu oradan yazıyoruz… Sol’dan bakınca sağı değerlendirmekteki, Sağ’dan bakınca solu konuşmaktaki eksikliğimiz sanırım bundan kaynaklanıyor. Lafı uzatmadan… Bahçeli’nin %16-17 bandında bir seçmeni var. Ve bu seçmenin büyük bir kısmı muhafazakar ve sağ-milliyetçi kesim. HDP gibi tamamen zıt ve farklı fraksiyondaki bir akımın dışarıdan veya içeriden desteklediği bir koalisyonun (Üstelik dışarıdan destekleyen HDP’ye gebe) MHP tabanında yaratacağı kaotik ortamı olduğumuz yerden dolayı süzemiyoruz. Onu da geçtim HDP tabanında CHP-MHP-HDP koalisyonunu isteyen sadece Emanetçiler…Kürt milliyetçisi bir HDP’li MHP’in içinde olduğu bir formüle destek vermek istemez. Velhasıl, maddelerinizin çoğuna katılıyorum. Ama ideolojik olarak ve varoluş sebepleri gözönüne alındığında MHP ve HDP’nin aynı çatı altında olması (Erdoğan karşıtlığına rağmen) pek mantıkla ilişkili görülmüyor. Fakat Bir kısım Ulusalcının, Demokratların, Sosyalistlerin ve Erdoğan karşıtı olan kesimlerin teorikte amaca uygun fakat pratikte imkan dahilinde görülmeyen bu koalisyon modelini istemelerini gayet normal karşılıyorum.

 8. Avatar sebahattin altunsoy says:

  çok sığ ve yurtdışından yazıldığı belli olan hariçten gazel bir analiz. daha sonradan birleşince iktidar olmaya karar verenler seçime aynı parti/çatı altında girseler sonucu daha kolay görürdük. hiç bir partinin seçmeni diğerleri ile koalisyon yapsınlar diye partilerine oy vermediler. bu haksızlığı ne CHP ne MHP ne de HDP seçmenine yapmaya kimsenin hakkı olmaz. CHP-MHP-HDP iktidar olmak için değil iktidarı devirmek için siyaset yaptılar ve tebrik etmek lazım ki bunu yaparken devleti yıkmaktan da bir an geri durmadılar (HDP zaten bunu apaçık sırtımı terör örgütlerine dayıyorum diyerek belli etmiştir). bu nedenle şu an terör örgütünün döktüğü kanda en büyük pay örgütün kendisinin, onu destekleyen ve besleyen devletlerin, projeden çok fitne, fesat ve tepkilerle oy toplamaya çalışan siyasetçilerin ve kaostan medet uman bazı STK görünümlü çıkarları zedelenmişlerindir.

 9. Avatar Kemal Izmirli says:

  Zor donemler cok zor kararlar almayi gerektirir. Gecmiste enflasyonun 3 haneli bir sekilde yukseldigi zamanda rahmetli Sosyalist olan Bulent Ecevit Kemal Dervis’in tam anlamda Kapitalist politikalarini uygulayarak enflasyonu durdurmasini onaylamisti Bunu yaparken zmanin Cumhur Baskani onune anayasa kitapcigi atmisti. Ama zor zamanlarin gerektirdigi zor kararindan donmedigi icindir ki sonunda ulkeye ekonomik istikrarin gelmesine yol acan ayni zamanda siyasi hayatina da son veren o aci ilaci halka verebilmisti. Su anda da vatan atesler icinde iken atesi durdurmak sahsi siyasi beklentilerinden daha ustun olmali ve vatan sever siyasi leiderlerimiz bu gidise son vermek icin cok zor kararlar almali. Aksi halde her gecen gun daha kotuye gittigimiz asikar.

 10. Avatar Oğuzhan Saygın says:

  Hani bir laf vardır; “Müslüman Mahallesinde salyangoz satmak” diye. Yazınızı okurken nedense aklıma bu laf geldi. Teoride de pratikte de elle tutulur yanı olmayan bir önerme üzerine yazılmış boş laflar. Diğer yandan, Bahçeli masum mu? En az Erdoğan kadar suçlu!

 11. Avatar Kemal Izmirli says:

  sayin Sebahattin Altunsoy; Sozume ‘With all due respect’ diyerek basliyayim ama bunun Turkcede tam karsiligini hakkiyla verecek kelime bulamadim size olan saygima ragme diyeyim: 13 yildan beri basta olanlar zaten devleti ve kurumlarini coktan yikma durumuna gelmisler artik durumu kurtarma zamani. bakin dogu Anadoluda PKK verdi topluyor, kendi paralel devlet kurumlarini kurmuslar ozgur bolgeler olusturmuslar artik oralarda Turk devleti yok gibi. basimizdaki Cumhur Baskani da sivil darbe yapmis fiili durumlardan bahsedip kendini anayasaya aykiri baskan ilan etmis simdi de kendine uygun anayasa yapilmasini istiyor.

  Ben darbeci falan degilim. Demokratik yollarla bunlara son verilmesi gerekir. Secimler buna bir yol acmisti ama sahsi ihtiraslar veya “idiosynchrocies’ yuzunden bu firsat degerlendirilmiyor. Cok yazik oluyor.

 12. Avatar mustafa says:

  Yazıyı ve yorumları okudum. Adam çok net yazmış fikirlerini, hemde ideolojik bakmadan. Ama yorum yapanların neredeyse tamamına ” Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu ,, demek geldi içimden. Herkesin kafası o kadar karışık ki, yorumlarında bile kendileriyle çelişiyorlar. Uzun lafın kısası, tespitlerin tamamına katılıyorum doğru ve yerindedir. Ne demiş Ulu ÖNDER; Söz konusu Vatan ise, gerisi teferruattır. CHP, MHP ve HDP birlikteliği ütopik olabilir ama bir araya gelirlerse de kıyamet kopmaz. Kopacak kıyamet sadece AKP için kopar. Ve tabi ki oradan beslenenler için de.

 13. Avatar Kemal Izmirli says:

  Sayin Mustafa, benim soylemek istediklerimi guzel ozetlemissiniz. Sayin Omer bey, yine hatirlatayim, Bulent Ecevit gerektigi zaman kendi sahsi siyasi hayatina son verecek olan zor ekonomik tedbirleri onaylamis ve ulkeyi duzluge cikartmisti. Soz konusu vatan ise gerisi teferruattir iste bu kadar. Bahceliler, Kilicdarogullari, Erdoganlar olsun benim gibi Izmililer olsun hepimiz faniyiz gunumuz gelince gidiciyoz ama Turkiye Cumhuriyeti cocuklarimizin torunlarimizin hatiri icin korunmali, boldururlmemeli.

 14. Avatar Abuzittin says:

  Eğer dediğiniz gibi CHP-MHP-HDP koalisyonu kurulsaydı MHP bir sonraki genel seçimlerde baraj altı kalır ve AKP yine tek başına iktidar olurdu . MHP kısa vadeli düşünmedi . madde madde sıraladığınız her paragraf saçmalık ve hayal ürünü hiç bir tutarlılığı yok…

  • Avatar Emrah says:

   Zaten boyle bir cevapta abuzittinden gelirdi. Sizinde soylediginiz uzere Mhp ulkesini degil kendisini dusunmustur. Dolayisiyla bu koalisyona katilim saglamayan tum partiler ve liderleri ulkesini hic bir sekilde hicbir kosulda sevmeyen ve tamamen kendi cikarlarini dusunen takim toplulugudur. Arkadasin tanimina harfiyen katiliyorum: siyasette eger olmaz ancak 10 sene sonra gelecek nesillerimizle beraber ‘ keske ‘ dedigimiz cok sey soyledigimizi simdiden duyar gibiyim…

 15. Avatar cagil says:

  Cok sacma…erdogan otorite ve egosu icin sehitlerin verilmesine goz yumuyor ek derdi iktidarda kalmak..ve bunun sebebi mhp gosteriliyor…bu secimde oyumu gdip mhpye vericem..en azindan egolari ugruna 10 larca sehit verilmesine goz yummazlar…sizin yaptiginiz yorum cok sig…o sehitlerin tek sebebi mhp yi gormek …bu duruma tek sozuyle dur diyebilecdk erdoganin devm etmesini ve bunu kendi aleyhine cikarlarina cevirmesini elestirin.

 16. Avatar Hakan says:

  Görüş bildiren kişi bunların varsayımsal ve pek çok değişkenden etkilenebileceğini zaten yazmış. Nihayetinde bunlar birer tahmin. Bu kadar da abartılı eleştiri almasını pek anlayamadım. Diğer taraftan “Geçmişte şöyle kötü bi koalisyon oldu, o yüzden koalisyon kötüdür.” diye mantık yürütmek, bol değişkenli bir dünyada muhtemelen geçersiz olurdu. Eldeki malzeme bu, geriye denemek kalıyor. Tabii HDP ile koalisyon yapan bir MHP, muhtemelen gelecekteki siyasi çıkarlarını büyük bir riske atmış olurdu. Bu yüzden bu işe en başından girmeyerek en azından %15’lik oyunu cebinde tutmuş oldu.. Aynı zamanda ailenin huysuz ve geçimsiz çocuğu durumuna düştü. Bundan böyle muhtemelen %15’lik kitleyi de büyütemeyeceği gibi, zamanla baraj altına kadar inebilir de.

 17. Avatar uvercinka says:

  Arkadaslar siz delirdiniz mi? Mhp ve hdp keskin duruslara sahip iki parti. Bir bicagin iki farkli yuzu. Akp nefreti sizi sardigi kadar bahceliyi sarmamis olmali ki partinin durusunu haysiyetini satmadi

 18. Avatar Ahmet says:

  komedi bir yazı cahil insanları inandırmak için varsayımlara göre yazılmış. 8 madde yazmış ve bu maddelerin hiçbirinin dediği gibi bir koalisyon olsa bile gerçekleşmemesi muhtemel sonuçlar 🙂 benim nacizane fikrim chp içindeki pkk’lıları atmadan ve vatana ihaneti bırakmadan ve bu ülkeye sınıf atlatacak bütün projelere sırf akp yapıyor diye karşı çıkmayı bırakmadan, özetle kutuplaştırmayı, faşizmi, hör görmeyi, aşağılamayı bırakmadan bu ülkeden birşey olmaz.

 19. Avatar Yusuf says:

  Sonra ülkemizin üzerinden gökkuşağı kanatlı pegasuslar uçar ve ülkeye huzur, mutluluk, sevgi serpiştirirlerdi. İnsanlar bir daha hiç üzülmez, kırılmaz ve hep mutlu yaşarlardı. Emekli maaşları bir gecede 5 bin TL, asgari ücret ise 7 bin TL olurdu. Bahçelinin koalisyonu kabul ettiği günün akşamında yüz binlerce fabrika, iş yeri, holding vb. kurulur, işsizliğin bitmesi için gerekli bütün istihdam sağlanırdı.

  Eveeet arkadaşlar, Cenk Sidar ile bir masalın daha sonuna geldik. Bir sonraki masalımız Kılıçdaroğlu Harikalar Diyarında. Kaçırmayın derim!

 20. Avatar baron says:

  Bahçeliyi ya da mhp yi günahım kadar sevmem, amerika tarafından solcu görüşü kaba kuvvetle bastırmak için kurulmuş partinin nesini seveyim zaten, ama bu kadar da sığ analizlerle insanlara hedef şaşırtmayın, ülkenin bugün içinde olduğu durum son 30-40 yıldır göstere göstere geliyor, akp-mhp-hdp ve hatta chp aynı halt önce bunu anlayın, altımızda amerika adında devasa bir bataklık var siz çıkmış beni bugün hangi sinek soktu kavgası yapıyorsunuz, o bataklık kurumadıkça biri gider diğeri gelir

 21. Avatar BilgiGüçtür says:

  Yazı çok güzel.Beyin fırtınasını kuvvetlendirmek adına benim bir kaç eklemem olacaktır. Kürt halkının meclis deki temsilcileri HDP bin PKK ile olan organik bağını esnetecek ve sonrada koparacak formül nedir, bu netleşmeden koalisyon ortağı olunan bir hükümetin verimli icraatlar yapması olanaksız diye düşünüyorum.
  AKP kadrolarında cumhurbaşkanının parti üzerindeki iradesine itiraz edecek ve vesayet yönetimini reddedecek grup kimlerden oluşur, grubun kamuoyu repütasyonu olacakmıdır (üye itibarı bakımından), Akp’yi düşünce ayrışmasına tartışmasına götürür mü?

 22. Avatar Neo says:

  Vakit kaybi olmasin diye bir noktada okumayi biraktim, zira hayatimda gordugum duydugum en sacma fikirler, dusunceler bunlar. Ulkemizde cahilligin yuksek oranda olmasi su goturmez bir gercek ama bu toynaklilarin klavye kullanabilmesi de garibime gitmiyor degil. Bence bu dunya icin oksijen israfindan baska bir sey degilsiniz, bir an once olerek, topraga bitkiye gubre olmaniz dilegiyle, yani ancak o sekilde dunyaya bir faydaniz olur….

 23. Avatar eray says:

  Çok doğru bir politik analiz, nihayet siyaset yol bulma sanatıdır, imkansızlıkların içinden çıkış sağlayamayanlar politik işgalcilik yapmamalıdır. Yapılan işgalciliğin bedelinin ne kadar ağır olduğunu 7 Haziran sonrası zaman bize göstermiştir.Politikada imkansız olamaz, sadece ulaşılması zor olan vardır.

 24. Avatar ErhanS says:

  Yazıyı okurken Pollyannacı olduğunu düşünsem de, ana fikrine katılıyordum. Ama altına yazılan yorumlar, yazının hiç gerçekçi olmadığını hatırlattı bana. Yorumlar toplumumuzun gerçeğini gösteriyor. Birbirinin görüşünü bırakın anlamaya çalışmayı, farklı görüşe tahammül bile edemeyen ve birbirine hakaret etmekten başka birşey yapmayan bir topluluğuz. Seyrettiğimiz uzlaşmayı beceremeyen siyaset de bizim yansımamız… MHP ve HDP neden bir araya gelemesin? Türkler ve Kürtler, öyle ya da böyle, bir arada yaşamayı becerebiliyorsak, siyasetçilerimiz neden bir araya gelmeyi başaramasın?.. Teröre çözüm mü arıyoruz? Bir yorumda yazıldığı gibi, HDP’nin PKK ile bağını koparmanın yolunu bulmalıyız. Terörden arınmış bir HDP ve onunla aynı hükümeti paylaşan bir MHP. Böyle bir ortamda teröre yer kalır mı?.. “Çok saçma, hayal ürünü, gerçek dışı” diyen yorumları duyar gibiyim. Saçma değil arkadaşlar, ZOR… Evet, bu dediğimin çok zor olduğunu ben de biliyorum. Ama ülkemizin geldiği bu hazin noktadan, birlikte, huzur içinde yaşayabileceğimiz bir ortama doğru ilerlemek istiyorsak bu zorlukları aşabilmemiz gerekiyor… Bu iş olmaz mı diyorsunuz? Öyleyse bölünelim. Sadece Türk, Kürt bölünmesinden de bahsetmiyorum. Bugün itibariyle terör konusu sıcak olduğu için Türk/Kürt çatışması ön planda. Ama ülkemizde Türk/Kürt ayrımı kadar başka sert ayrımlar da var. Cumhuriyetçiler, Osmanlıcılar, Kürtler,… Kaça gerekiyorsa bölelim ülkeyi… Ooo, çok sert oldu değil mi?.. Öyleyse birbirimize saygı duyarak, en azından sabır göstererek bir arada yaşamanın yolunu bulmak zorundayız…

  • Avatar Kemal Izmirli says:

   Guzel bir yorum yaptiniz., Ben de ayni fikirdeyim. Daha once de yazdigim gibi zor zamanlar zor kararlar vermeyi gerektirir. Kapilari hemen kapatmak ile hicbiryere varilmaz.

 25. Avatar Ali Yaşar says:

  Beyler, işte asıl bundan kayıp ediyoruz biz. Senin adamın, benim adamım olmamalı, bir tane Türkiye var ve onu kaybettikten sonra, adamını al ….. Biz neden millet olarak doğru bir yol bulmaya çalışmıyoruz da , o bunu demiş ve o onu demişin peşindeyiz? Dedektiflik oynama zamanı değil, büyüdük artık ve çocuklarımız var. Herkes artık kendisi veya adamları için savaşmasın, çocukların geleceği için düşman ile köprüyü gecene kadar geçin yaa.. Çocuklarınıza ancak bu kadar değer veriyorsunuz anlaşılan. Asıl ben kendimi ve sizleri tebrik etmek istiyorum, bizlerde Politikacılar gibi kendi çıkarlarımızın peşine düşmüşüz. Ne yazık bize….
  Kendi kendimize değil, artık sorun değil, çözüm üretmeliyiz, gerekirse savaşmalıyız, ama birbirimizle değil.
  Çanakkale deki 15 yaşındaki şehit düşen çocuklardan bari utanmalıyız……

 26. Avatar YAMTAR says:

  SOLCULAR BU TARİH SAHTESİNDE BİZİM HALKIMIZI ŞEHİT ETTİLER VE HALEN EDİYORSUNUZ…PKK TERÖR ÖRGÜTÜ BİZİM ASKERİMİZİ ÖLDÜRÜYOR…..YÜCE TÜRK MİLLETİNE KENDİ TABİRİMİZLE TÜRKMEN BEYİMİZ ELHAMDÜLİLLAH ONURUNDAN NAMUSUNDAN BAYRAĞINDAN DAVASINDAN ÜLKÜSÜNDEN VAZGEÇMEDEN SAHİP ÇIKIYOR VE BUNLARIN HEPSİ GÖRÜLÜP KONUŞULURKEN SEN NASIL BİR DÜŞMANSIN Kİ YAPACAKLARIN SADECE TANRININ BİLDİĞİ KADAR…

 27. Avatar oz says:

  Farklı bir yerlerde yazı yazıyorsunuz biraz daha geniş düşünmeyi becerin bari.
  Bahçeli yapsaymışmış… Her konuda suçlanması rahat bir parti Mhp. Nasılsa medyada gücü yok, nasılsa kamuoyunda algı yönetimi yapamıyor sallaması kolay…

  meclis başkanı seçilirken Kılıçdaroğlu kendi cumhurbaşkanı adayını umursamadan baykal sevimsizini aday yapıyor Bahçeli boyun eğmeyince suçlu Bahçeli oluyor.
  seçim sonrası pkk/ypg sırtımızı dayadık diye açıklama yapan HDP eşbaşkanı, Öcalan’a özgürlük diyen Demirtaş, köy korucularını ölümle tehdit eden hdp vekilleri bunlara yapmasa olmaz ama Bahçeli farklı davranmalıydı…
  HDP vekili bir gün önce PKK TÜKÜRÜĞÜYLE BOĞAR demişken sonraki gün Hdplilerin terör araştırılsın adlı parodisine destek vermeyince Bahçeli suçlu oluyormuş.. İyi kolaymış herşeyi Bahçeliye attık mı bitiyor sanırım?
  *******
  Bahçeli evet deseymiş. Madem her türlü İLKEYİ silip koalisyon yapılması normal;
  o zaman Demirtaş he deseydi AKP’yle hiç terör olmazdı heralde?
  yada Kılıçdaroğlu buyur AKPcim al sana azınlık hükümeti deseydi? Yada Bahçeli Erdoğan’ı yargılamak istemese ve AKP-MHP koalisyonu kursaydı?

  Bunlardan herhangi biri olsaydı belki bugün bu kadar şehidimiz olmazdı. Ama o neden kıçını açmadı o niye öbürünü yalamadı diye politik yazı yazılmaz.
  ******
  Bahçeli’yi eleştirecekseniz kendi temsil ettiği görüş üzerinden analiz yapmanız gerekir.
  Bahçeli yolsuzluk konusunda hala duruşunu koruyor mu? Terör konusunda ne durumda? Bölücülük/çözülme süreci konusunda ne durumda?
  Yada şöyle diyelim eğer sizin varsayımınız gerçekleşseydi MHP ne kazanırdı?

  PKK her yerde silahlanmış/bomba yığanığı yapmış bir örgüt. MHP-HDP koalisyondayken bu çatışma nasıl çıkmayacaktı? MHP savunma bakanlığını alsa PKK’yı bitirmeyecek miydi? Karşılığında gene terör olup, hükümet düşmeyecek miydi?

  Pkk çözüm süreci altında silahlandı, güçlendi.
  SAHNEDE BİR SİLAH VARSA MUHAKKAK PATLAR.

  AKP/CHP/MHP farketmez. 2 yıl daha taviz versende 5 yılda versende yarın öbürsü gün o silah gene patlayacaktı.
  ŞEHİTLERİMİZ ANLIK BİR OLAYDAN DOĞMADI PKK TERÖR ÖRGÜTÜ YÜZÜNDEN ÖLDÜLER.
  Örgütü bitirmeden, Putin’in Çeçen teröristlere yaptığını yapmadan ülke güvenliği/stabilitesini sağlamak imkansızdır.

  ha kolay yoldan bahçeliye 2 sallamakta bir yöntem tabi sizin yaptığınız.

 28. Avatar Cengiz Kaya says:

  AYIPTIR SORMASI BU ARKADAŞ HERŞEYİ BU KADAR NET BİLİYORDA BİR VATAN HAİNLERİNE GÜVENİLMEYECEGİNİ BİLMİYOR RESMEN SAÇMALAMIŞ HDP LE HÜKÜMET KURULURSA KAN DURACAKMIŞ BUNA APOYU MİLLET VEKİLİ YAPALIM DEMENİN KİBARCASI saçmalamış

 29. Avatar Uğur says:

  Bir varsayım da benden madem varsayacağız.Chp-MHP-hdpkk 3 lü koalisyonu kurulsaydı.Meclis başkanlığı koşa koşa hakkında her türlü söylemi yapmış olmasına rağmen CB na giden BayKAL a verilseydi…Direk CB na bağlı Mit IŞID hücrelerini devreye sokup ülkeyi kaosa sokup Pkk yı sahaya cekseydi(bugün olduğu gibi)…sizce ne olurdu? Hemen söyleyeyim ; CB ve yaveri Meclis Başkanı hükümetin istifasını ister erken seçim olur..Akp yine halkın kurtarıcı meleği olur ve hedef 2023 gerceklesirdi…Bi dahda chp MHP diye parti kalmazdı ortada…Aklınızı kullanın.Bahçeli hesap kitap yapmadan ,düşünmeden konuşmaz.Oyuna gelmeyin…siz yatakta yatarken Bahçeli sabahlara kadar analiz yapıyor…sallamayin boşuna…

 30. Avatar Nihat says:

  İlk olarak; son dönemlerde pek göz önünde olmasa da mhp kendi ideolojisine, kendi davasına sahip bi parti. Ayrıntıya girmeden bu ideoloji büyük oranda milliyetçilik üzerine kuruludur diyelim.

  Şimdi farklı bi noktaya geçiyorum. hdp dediğimiz parti: pkk ile olan yakınlığı gündemden düşmeyen, apoyla görüşmelerde aracılık yapan, teröristlere erzak götürülürken devamlı araçlarda vekilleri yakalanan vs. özelliklere sahip bir parti. Ben düşününce demek ki hdp ile pkk tam anlamıyla olmasa da büyük oranda iş birliği içerisinde diye bir yargıya varıyorum.

  Başka bir noktaya daha geçelim. Seçimlerde oy kullanıyoruz. Mantık olarak insanlar partinin başındaki kişiye oy vermez. İnsanlar akıllarına uyan en uygun ideoloji hangisiyse onu temsil eden partilere yönelir. Kömünist bi yönetim istiyorsan tkpye, milliyetçiysen mhpye, şimdiki halimizden memnunum diyosan akpye vs. vs. Olay bu şekilde yürür.

  Şimdi şöyle bi toparlayalım, kısa tutayım. Milliyetçi görüşü savunan bir insan gidiyor ve mhpye oy veriyor. Sonra mhp gidiyor, oyunu aldığı insanlar tarafından milletini tehdit ettiğine inanılan hdp ile koalisyon yapıyor. Nerde kaldı ideoloji, nerde kaldı sana oy veren insanların beklentileri? Haa demek ki bu iş böyle olmaz. Çünkü sen sana oy veren insanlara hadi canım deyip gidip de onların senden beklemediği birşeyi yapamazsın.

  Mhpnin başında olmak ne yapmayı gerektiriyor ise Bahçeli onu yapmıştır. Şahsi düşüncem olarak; yok Bahçeli evet demedi, yok Bahçeli Türkiye’yi bitirdi diyen insanlar gidip kuru kuruya oy kullanan, ideoloji kavramının ne demek olduğunu bilmeyen, bilse bile başkalarının ideolojisine saygı göstermekten yoksun, illa bizim istediğimiz olsun diyen insanlardır, pek bi anlam ifade etmemektedirler.

  Son olarak ilgimi çeken iki noktayı da belirtmek istiyorum. Birincisi Yazının sahibi Cenk Sidar isimli kişiye şöyle bir bakalım. ”Washington merkezli Sidar Global Advisors (SGA) politik risk ve makroekonomik araştırma firmasının sahibi ve yöneticisidir.” Gerçekten ülkenin geleceğini düşünen, bi fayda sağlamak isteyen biri gidip de abd’de kurmasın firmasını. Eğer durum buysa obama hakkında yazılar yazsın. Sırf bu yüzden bile okuduğum yazıyı zerre kadar samimi bulmadım. İkincisi ise yazının girişinde ”Siyasette “eğer” demek zor: Karmaşık ve iç içe geçmiş bir etki-tepki sisteminin başat unsur olduğu Türkiye siyasetinde ancak spekülatif bir akıl yürütme yapabiliriz.” şeklinde bir paragraf var. Madem siyasette eğer demek zor; sırf Bahçeli’yi kötülemek için bu kadar pozitif beklentiler içerisinde, sanki koalisyon olsa Türkiye dünya zirvesine yükselecekmişçesine saçma ve bu kadar içi boş spekülatif akıl yürütmesini kendisine saklamış olması daha makbul olurdu.

 31. Avatar Hasan says:

  Ben sana söylüyüm, evet deseydi koalisyon kurulsaydı simdi dolar 5tl olmus,birbirlerini yiyorlardi.. her kafadan farkli ses yukseliyor meclisteki hararetli kavga ve kufurlesmeler geri geleckti.. gucunu halktan degilde teror orgutunden alan bir partiden ne beklersiniz ki ? Bahceli nin su zaman kadar yaptigi en mantikli siyasi adim koalisyona evet dememektir.. bunu akp li olarak degil dir Turk vatandasi olarak yaziyorum..yarin obur gun xxp partisi cikar,akp ye iyi bir alternatif olur ona veririm.. su an icin akp istikrar konusunda hatika bir parti.. haa onaylamadigim seyleri hic mi yok , basta gss olmak uzere bir ton sey var ama an itibariyle bu ulkenin altindna kalkabilecek tek parti akp

 32. Avatar Hakan says:

  Yazık ya… Çok yazık olmuş hakikatten.. Patagonya cumhurbaşkanının verdiği koalisyon hükümeti kurma görevine MHP hayır demiş ve kaybettiğimiz şeylere bak? Çok dengeli varsayımlarda bulunmuşsunuz, tebrik ediyorum.

 33. Avatar İBRAHİM ŞEYDA KARACA says:

  7 temmuz da seçmen AKP karşısında % 60 lık çoğunluğa bir görev verdiğini gördük.İstikrarı AKP dışında düşünen ihanete uğradığnı görünce 1 kasımda görevi AKP ye vermiştir.VERİLMİŞ OLAN MESAJ GAYET AÇIK VE MANTIKLI OLUP BUNDAN BÖYLE SİYASİ PARTİLERİN,BENİM GÖRÜŞLERİM DOĞRUDUR , SEÇMENİN TERCİHLERİNE TU KAKA DEMEYİP, KENDİLERİNİ SORGULAYIP ,ÜLKEYE YENİ BİR SİYASET YAPMA ÜSLUBU GETİRİRLERSE İŞTE OZAMAN BU ÜLKE İNSANINI MUTLU EDERLER.

 34. Avatar Recep says:

  Egerki sizin dedi giniz gibi olsaydı suanda bir teröristle aynı yerde oturueuyorduk sizingibi insanlar yüzünden ülkemiz hep küçük düşürülüyor teşekkür ederim vatanını çok sevdiginizi iddaa ettiginiz için

Düşüncenizi Paylaşın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.